Akaryakıta büyük zam: Benzin 38 TL’yi, motorin 40 TL’yi aşacak

Akaryakıta büyük zam: Benzin 38 TL'yi, motorin 40 TL'yi aşacak

Investing.com – Akaryakıt fiyatlarındaki yükseliş devam ediyor. Sektör kaynaklarına göre motorine 13 Eylül itibarıyla 2 ila 2,15 TL arasında zam yapılması öngörülüyor. Benzinin litre fiyatında ise 1,50 TL artış bekleniyor.

Akaryakıt zamları devam ediyor

Türkiye’de son dönemde akaryakıt fiyatlarında yaşanan sürekli artış, vatandaşlar ve ekonomi açısından önemli bir gündem maddesi olmaya devam ediyor.

Sektör kaynaklarından alınan bilgilere göre, 13 Eylül Çarşamba günü itibarıyla motorine litre başına 2 ila 2,15 TL arasında zam yapılması bekleniyor. Bu zammın ardından İstanbul’da motorinin litre fiyatı 40 TL’yi aşacak. Motorin fiyatlarında yaşanan bu artış, araç sahiplerini ve taşımacılık sektörünü doğrudan etkileyecek.

Benzin de zamlanıyor

Motorine gelen zammın yanı sıra, benzin fiyatlarına da zam gelmesi öngörülüyor. 13 Eylül Çarşamba gününden itibaren benzin litre fiyatlarına litre başına 1,50 TL zam yapılması bekleniyor.

Akaryakıt fiyatları neden artıyor?

Son dönemde akaryakıt fiyatlarındaki artışın ardında çeşitli etkenler bulunuyor. Bunlar arasında Brent petrol fiyatlarındaki dalgalanmalar, döviz kurlarındaki değişimler, KDV ve ÖTV oranlarında yapılan zamlar öne çıkıyor.

14 Mayıs seçimleri öncesi İstanbul’da benzin litre fiyatı 19,76 TL, motorin litre fiyatı ise 18,58 TL seviyelerindeydi. Ancak seçimlerin ardından benzin fiyatlarında yaklaşık 15 lira 98 kuruş, motorin fiyatlarında ise yaklaşık 19 lira 30 kuruş zam yaşandı.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Would you like to receive notifications on latest updates? No Yes