İstanbul depremini en çok hissedecek ilçeler

İstanbul depremini en çok hissedecek ilçeler

Kahramanmaraş Pazarcık’ta 6 Şubat 2023 tarihinde meydana gelen 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremler Türkiye’yi derinden sarstı. Kahramanmaraş, Kilis, Diyarbakır, Adana, Osmaniye, Gaziantep, Şanlıurfa, Adıyaman, Malatya ve Hatay’da büyük yıkıma yol açan deprem sonrasında akıllara bir kez daha İstanbul depremi geldi. Uzmanlar, İstanbul’da gerçekleşecek olan depremin 7,5 şiddetinde olacağını söylüyor. Peki, İstanbul depremini en çok hangi ilçeler hissedecek? İstanbul depreminin hangi illeri ve ilçeleri daha fazla etkileyeceğini Posta.com.tr okurları için derledik.

Kahramanmaraş’ta meydana gelen 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremin ve birçok ili kapsayan artçı sarsıntıların ardından, herkesin aklına yine büyük İstanbul depremi geldi.

İstanbul depreminin ne zaman olacağına dair kesin bilgi olmasa da uzmanlar İstanbul’da gerçekleşecek olan depremin 7,5 şiddetinde olacağını söylüyor. İstanbul’da depreme dayanıklı ve dayanıksız ilçeler hangileridir? sorusu herkes tarafından merak ediliyor. İstanbul depremini en çok hissedecek ilçeleri bu yazımızda bulabilirsiniz.

İSTANBUL’DA FAY HATTINA EN YAKIN İLÇELER

Marmara Bölgesi’nde yaşayan vatandaşlar İstanbul deprem risk haritasını araştırmaya başladılar. Beklenen İstanbul depremi hakkında bilgi sahibi olmak isteyenler İstanbul’da fay hattına en yakın ilçeleri de merak ediyor.

Haritada fay hatlarına en yakın olan birinci derece riskli ilçeler arasında Bakırköy, Beylikdüzü, Güngören, Zeytinburnu, Bahçelievler, Fatih, Avcılar, Büyükçekmece, Adalar, Ataşehir, Ümraniye, Maltepe, Kartal, Pendik, Sultanbeyli, Sancaktepe, Tuzla, Kadıköy ve Üsküdar bulunuyor.

İSTANBUL DEPREMİNİ EN ÇOK HİSSEDECEK İLÇELER

Uzmanların 7.5 büyüklüğünde gerçekleşeceğini söyleyen İstanbul depreminde yapıların yaşı açısından en yaşlı İlçe olan Beyoğlu, İstanbul’daki en riskli ilçe olarak öne çıkıyor.

İkinci sırada ise Fatih yer alıyor. Bu iki ilçenin yanı sıra, Ayasofya, Süleymaniye, Edirnekapı, Küçükçekmece’nin Menekşe-Kanarya ve Cumhuriyet Mahallesi, Avcılar, Zeytinburnu, Bakırköy, Florya, Büyükçekmece’nin Devebağırtan bölgesi, Beylikdüzü’ne bağlı Gürpınar’ın Pekmez ve Pınarkent mahalleleri, Kumburgaz ile Silivri ile birlikte Tekirdağ ve Marmara Ereğlisi’nin de gerçekleşmesi beklenen depremden ciddi şekilde etkileneceği düşünülüyor.

İSTANBUL’DA ORTA RİSKTE OLAN İLÇELER

Beşiktaş, Ortaköy Dereboyu, İstinye çukuru, Tarabya çukuru, Üsküdar çukuru, Beylerbeyi çukuru, Küçüksu çukuru, Paşabahçe-Beykoz çukuru, Çayırbaşı çukuru, Karaköy, Tophane, Salıpazarı, Ortaköy (dolgu olan kesimleri), Eyüp, Alibeyköy, Sütlüce, Balat, Kasımpaşa ve Güngören’in sahil kesimi, Kadıköy (Kurbağalıdere), Moda (denize bakan kısmı), Küçükyalı, Kartal (Rahmanlar bölümü), Tuzla (dere kısmı), Dilovası, Eminönü (Cankurtaran, Şehzadebaşı, Fatih, Çarşamba, Edirnekapı’nın güneyinde kalan kısım), Topkapı, Bakırköy, Bahçelievler, Merter, Şirinevler (bir kısmı), Halkalı, Nakkaşdere, Esenkent, Ömerli, Büyükçekmece, Tepecik (Tepecik, Akören ve Pomak’ın güney kısmı), Selimpaşa, Silivri, Çanta, Gümüşyaka, Kavaklı, Yakuplu, Esenyurt, Avcılar, Ambarlı, Firuzköy, Küçükçekmece, Florya, Yeşilköy, Ataköy ve Zeytinburnu.

YÜKSEK DEPREM RİSKİ TAŞIYAN İLÇELER

Zeytinburnu Ayamama Deresi, Ataköy’ün bulunduğu kesimler, Florya (batısındaki heyelan alanları) Küçükçekmece kıyıları, Küçükçekmece Gölü’nün doğusundaki Nakkaşdere alüvyonları, Azaplı yöresi (Altınşehir’in alçak kesimleri), Ispartakule (Alibey Yarımadası’nın batı kısımları), Kanarya (Firuzköy kıyıları), Esenkent, Avcılar (Küçükçekmece Gölü ve Marmara Denizi’ne bakan kıyıları), Ambarlı ve Haramidere.

İSTANBUL DEPREMİ HANGİ ŞEHİRLERİ ETKİLEYECEK?

İstanbul depreminin Marmara Denizi’nin içinde meydana gelmesi bekleniyor. Bu durum da söz konusu olan depremin İstanbul dışında çevre illeri de etkileyeceğini gösteriyor. Uzmanlar bu depremde Marmara Denizi’ne kıyısı olan her şehrin etkileneceği söylüyor. Yani bu deprem sadece İstanbul’u ve Balıkesir’i etkilemeyecek. Marmara Denizi’ne kıyısı olan Yalova, Bursa, Kocaeli, Çanakkale, İstanbul, Tekirdağ ve Balıkesir’in depremden ağır bir şekilde etkileneceği bilinmelidir.

Öte yandan geçtiğimiz günlerde Bilim Akademisi Üyesi Prof. Dr. Naci Görür beklenen İstanbul depremi için çarpıcı bir açıklamada bulundu. Uzman isim, İstanbul’da durum hiç iyi değil. Nasıl 3 gün önce ‘Maraş’tan endişe ediyoruz’ diye yazdıysam aynı şekilde İstanbul’dan endişe ediyorum. Bilimsel bütün araştırmalar, İstanbul’da zamanın gelmekte olduğunu gösteriyor. Aşağı yukarı 30 sene içerisinde depremin beklendiği söyleniyordu, 23 senesi geçtiğine göre büyük ölçüde yakınlaşmış demek istiyorum.” dedi.

   

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Would you like to receive notifications on latest updates? No Yes