NASAdan depremlerin hasarını gösteren harita

NASAdan depremlerin hasarını gösteren harita

NASAdan depremlerin hasarını gösteren harita

ABD Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA), Türkiyeyi sarsan Kahramanmaraş merkezli iki büyük depremin ardından oluşan hasarı gösteren uydu haritasını yayınladı.

NASAnın paylaştığı haritada, Kahramanmaraş ile Türkoğlu ilçesi ve Gaziantepin Nurdağı ilçesinde oluşan hasarı gözler önüne serdi.

Ön hasar tespitinin temsili haritasında, koyu kırmızı noktaların, binalara, evlere ve altyapıya ciddi hasar verdiği belirtildi; turuncu ve sarı noktaların ise orta derecede ya da kısmen hasar verdiği ifade edildi.

6 Şubat 2023te Türkiyenin güneyi ve Suriyenin batısını vuran depremlerin her iki ülkede de geniş çapta yıkıma neden olduğu belirtildi.

NASAnın Jet Propulsion Laboratuvarından Jeofizik uzmanı olan Eric Fielding, “Bunlar, uzun bir dizi fay segmenti boyunca yüzeye kadar parçalanan çok büyük ve güçlü depremlerdi. Bu, insanlarla dolu birçok şehir ve kasabayı vuran çok geniş bir alanda son derece güçlü bir sarsıntı yarattı. 7.8 büyüklüğündeki depremin kırılma uzunluğu ve büyüklüğü, San Franciscoyu yerle bir eden 1906 depremine benziyor.” ifadelerini kullandı.

*Haberin görseli NASA tarafından servis edilmiştir.

#mansethaberresim#3564655#

#mansethaberresim#3564649#

#mansethaberresim#3564525#

#mansethaberresim#3564487#

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Would you like to receive notifications on latest updates? No Yes