Ligden çekilen kulüpler hakkında karar verildi: TFF resmen açıkladı

Depremden etkilenen kulüplerin, ligden çekilmek için yaptığı başvurular kabul edildi. Yönetim kurulu toplantısında, 6 Şubat'tan itibaren kalan tüm maçlarda rakiplere 3 puan verildi.

Depremden etkilenen kulüplerin, ligden çekilmek için yaptığı başvurular kabul edildi. Yönetim kurulu toplantısında, 6 Şubat’tan itibaren kalan tüm maçlarda rakiplere 3 puan verildi.

DEPREMDEN ETKİLENEN TAKIMLAR LİGDEN ÇEKİLDİ

Depremden etkilenen futbol takımları ligden çekilme kararı aldı. Süper Lig’de Hatayspor TFF’ye yazı iletirken, Gaziantep FK’nın da resmi başvuruyu yapması bekleniyor. Öte yandan TFF 1. Lig’de mücadele eden Yeni Malatyaspor ve Adanaspor, TFF 2. Lig’den Adıyaman FK, TFF 3. Lig ekipleri Niğde Anadolu, Malatya Arguvan Spor ligden çekilme kararı alındığını duyurdu.

BAŞVURULAR KABUL EDİLDİ, KALAN MAÇLARA 3 PUAN VERİLDİ

Türkiye Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu, dün önemli bir toplantı gerçekleştirdi. Bu toplantıda ligden çekilme kararı alan kulüpler ve liglerin kalan bölümü görüşüldü. Toplantının ardından çekilen takımların başvuruları kabul edilirken, kalan maçlar için bu takımların rakiplerine 3 puan verildi.

Söz konusu karar; Spor Toto Süper Lig, Spor Toto 1. Lig, TFF 2. Lig ve TFF 3. Lig kulüplerine tebliğ edildi.

İŞTE ÇIKAN KARAR

1. toplantıda çıkan karar şu şekilde açıklandı: ‘Ülkemizde 06.02.2023 tarihinde yaşanan deprem felaketi nedeniyle depremden etkilenen ve olağanüstü hal ilan edilen Kahramanmaraş, Gaziantep, Malatya, Diyarbakır, Kilis, Şanlıurfa, Adıyaman, Hatay, Osmaniye, Adana olmak üzere 10 ilde merkezi bulunan ve 2022-2023 sezonunda profesyonel liglerde çekilme talebinde bulunan kulüplerin;

– Ligden çekilme taleplerinin kabulüne,

– Bu kulüplerin 2022-2023 futbol sezonunda 06.02.2023 tarihinden itibaren kalan müsabakalarda hükmen yenik (3-0) sayılmasına ve rakip takımların (3-0) galip sayılmasına,

– Bu kulüplerin 2023-2024 futbol sezonunda; 2022-2023 sezonunda bulundukları liglerde sportif faaliyetlerinin devamına,

– Tüm profesyonel liglerdeki çekilen takımlara sezonun kalan kısmına ait TFF nezdinde doğan garanti alacaklarının ödenmesine karar verilmiştir.

ŞAMPİYON ADAYLARI KAÇ PUAN ALACAK?

Dört büyük takımdan üçü ligin ikinci devresinde henüz Gaziantep FK ve Atakaş Hatayspor ile oynamadı. Dolayısıyla üç büyükler bu maçlardan 6 puan alacak. Trabzonspor ise Hatayspor ile iki maçını da oynadı, Gaziantep FK ile ise ikinci devre maçını oynamadı. Bordo-Mavili kulüp hükmen galibiyetten 3 puan alacak.

GALATASARAY

Gaziantep FK – Galatasaray

Atakaş Hatayspor – Galatasaray

FENERBAHÇE

Atakaş Hatayspor – Fenerbahçe

Fenerbahçe – Gaziantep FK

BAŞAKŞEHİR

Medipol Başakşehir – Atakaş Hatayspor

Medipol Başakşehir – Gaziantep FK

BEŞİKTAŞ

Beşiktaş – Gaziantep FK

Beşiktaş – Atakaş Hatayspor

TRABZONSPOR

Gaziantep FK – Trabzonspor

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Would you like to receive notifications on latest updates? No Yes