Kredi kartı borcu olanlara 6 ay erteleme

Kredi kartı borcu olanlara 6 ay erteleme

Türkiye’de yaşanan deprem felaketinin ardından bankalardan resmi bir açıklama yapılarak kredi borçlarının 6 ay ertelendiği açıklandı

Türkiye, Kahramanmaraş merkezli şiddetli bir depremle güne uyandı. Deprem 10 ilde büyük bir yıkıma neden oldu. Açıklanan son rakamlara göre yüzlerce vatandaşımız vefat etti, binlercesi ise yaralandı. Depremin acı bilançosunun artacağı düşünülürken Türkiye yaraları sarmak için seferber oldu.

BANKA BORÇLARINA 6 AY ERTELEME

Türkiye Bankalar Birliği, deprem bölgesinde olumsuz etkilenerek ödeme güçlüğü çekebilecek olan müşterilerinin talepleri halinde vadesi gelen borçlarının 6 ay sonraya ötelenmesi yönünde tavsiye kararı aldı.

TBB’den yapılan açıklamada şöyle denildi:

“Kahramanmaraş ve Gaziantep merkezli, birçok ilimizde can kaybına ve hasara neden olan deprem felaketi nedeniyle vefat eden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı, yaralananlara acil şifalar diliyoruz. Milletimize ve ülkemize geçmiş olsun. Başımız sağ olsun.

Birliğimiz Yönetim Kurulu 6 Şubat 2023 tarihli toplantısında, deprem felaketi nedeniyle, deprem bölgelerinde yaşanan sorunların hafifletilmesine katkıda bulunulması, bankacılık hizmetlerinin kesintisiz olarak sürdürülmesi ve ihtiyaç duyulacak desteğin sağlanması amacıyla yapılabilecekler görüşülmüştür.

Görüşmede, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu ile eşgüdüm halinde, bankalar tarafından alınan önlemler ve yapılan çalışmalar değerlendirilmiş, tavsiye niteliğinde aşağıdaki prensip kararları alınmıştır:

Depremin bölge ekonomisinde yol açtığı olumsuz etkilere maruz kalan, ödeme güçleri olumsuz etkilenen banka müşterilerinin, talepleri halinde, bankalara olan vadesi gelmiş veya 6 ay içinde vadesi gelecek borçlarının vadesinin bugünden itibaren 6 ay sonraya kadar ötelenmesine, karar verildi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Would you like to receive notifications on latest updates? No Yes