İngilizler bile Galatasaray’a, Fenerbahçe’ye, Beşiktaş’a ve Trabzonspor’a hayran kaldı

İngilizler bile Galatasaray'a, Fenerbahçe'ye, Beşiktaş'a ve Trabzonspor'a hayran kaldı

Kahramanmaraş merkezli yıkıcı depremden sonra Türkiye tek yumruk haline gelerek bölgeye büyük bir yardım kampanyası başlattı. Türkiye’de tüm kurumlar ve gönüllü insanlar bölgedeki yaraları sarmak adına çalışmaya devam ediyor. Spor dünyası da bir araya gelerek tüm dünyaya örnek olacak bir yardım kampanyası başlattı. İngilizler, özellikle de 4 büyük kulüpten övgüyle bahsederek yapılan yardımlaşmayı tüm dünyaya örnek gösterdi.

Kahramanmaraş merkezli yıkıcı depremin ardından tüm Türkiye tek yumruk halinde bölgedeki yaraları sarmaya devam ediyor. Spor dünyası da bölgeye yardım konusunda kolları sıvamış ve tüm dünyaya büyük bir yardımlaşma örneği gösteriyor.

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkanı Mehmet Büyükekşi, Spor Toto 1. Lig Kulüpler Birliği ile gerçekleştirilen toplantı sonrası açıklamalarda bulundu. 1. Lig’in de 3-4 Mart tarihlerinde başlayacağını belirten Büyükekşi, Eyüpspor’un erteleme maçının ise bu tarihin birkaç gün öncesine çekileceğini söyledi.

Başkan Büyükekşi, depremde kalecisi Ahmet Eyüp Türkaslan’ı kaybeden Yeni Malatyaspor’un ligden çekilmek istediğini dile getirerek sözlerine şöyle devam etti: “Bu konuda mutabık kaldık. Adanaspor da çekilmek istiyor, bize yazılı olarak iletecekler. Sonrasında karar vereceğiz. Ligden çekilme kararı alan takımlarımızda oynayan yabancı futbolcuların havuzda olmaları şartıyla Süper Lig ve 1. Lig’deki takımlara transferleri halinde +1 olarak oynamaları için izin vereceğiz. Bu sezon özel olarak yabancı kuralı haricinde yer alacaklar.”

Sabah’ın haberine göre; İngiliz gazetesi Daily Mail, 10 ilimizi vuran depremin ardından İstanbul’a bir ekip yollayarak yaşananları okuyucularına aktardı. İstanbul genelinde futbolun bir yardım merkezi haline geldiğini belirten gazetede, “Kulüpler tek yumruk oldu. İyilikte yarış halindeler. F.Bahçe’de battaniye ve bebek kıyafetlerinin kamyonlara yüklenmesine yardım edenler arasında, eski Leeds oyuncusu Alioski de yer aldı. G.Saray tırlar dolusu erzak ve portatif tuvalet gönderdi. Andrea Pirlo yardım çalışmalarında bizzat görev aldı” ifadeleri kullanıldı.

Bölgeye en çok yardım yapan takımların başında gelen Fenerbahçe, yoğun sevkiyat sebebiyle bir süreliğine yardımları durdurdu. Sarı-lacivertli takım, yardımların her gün devam edeceğini açıkladı.. “Ülkemizi yasa boğan deprem felaketinin ardından başlattığımız Afet Bölgesi Yardım Kampanyası kapsamında yaraları bir nebze olsun sarmak amacıyla bugün itibarıyla 30 tır yardım malzemesi deprem bölgesine gönderilmiştir. Kulübümüzün yetkililerle yaptığı görüşme doğrultusunda, deprem bölgesinde yaşanan tır ve malzeme yoğunluğu sebebiyle sevkiyatlar bir süreliğine durdurulmuştur.”

“Yardım malzemesi toplama işlemleri ise her gün 09.00-20.00 saatleri arasında Ülker Stadyumu Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Spor Kompleksi, Recep Peker Caddesi, Fenerium Tribünü Otopark Girişinden devam edecektir. Yetkililerden alınacak bilgi sonrasında gönderimler tekrar başlayacaktır. Kulübümüz, ülke tarihimizin en zor günlerinde vatandaşlarımızın yanında olmak adına atacağı yeni adımlarla ilgili bilgilendirmeyi önümüzdeki süreçte yapacaktır. Yaralarımızı hep birlikte saracağız.”

Deprem bölgelerine yardımlarına devam eden bir diğer takım da Trabzonspor oldu. İlk günden beri bölgeye yardım tırları gönderen bordo-mavili takım aynı zamanda evsiz kalan depremzedeleri de Trabzon şehrine getirdi. Kulüp tarafından yapılan açıklama: Kulübümüzün Kahramanmaraş merkezli meydana gelen depremden etkilenen vatandaşlarımıza yönelik yardım çalışmaları devam ediyor. AFAD’ın başlattığı yardım kampanyasına destek veren kulübümüz, yüksek soğuğa dayanıklı uyku tulumu ve kışlık ürünler içeren yardım tırlarımızın haricinde takım otobüsümüzü de Malatya’daki depremzedelerimizin Trabzon’a dönmesi için afet bölgesine göndermişti.

“Takım otobüsümüz, bugün sabah itibarıyla 39 kişiyle birlikte Trabzon’a geldi. Depremzedelerimizin bazıları şehrimizde konaklayacakları yerlere bırakıldı, bazıları ise Giresun ve Ordu’ya ulaştırılmak üzere servis aracına aktarıldı. Bu vesileyle hepimizi yasa boğan deprem felaketinde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza bir kez daha Allah’tan rahmet; vatandaşlarımızın ailelerine, yakınlarına ve milletimize başsağlığı, yaralılarımıza ise acil şifalar dileriz.”

Depremin ardından neredeyse tüm kulüpler bölgedeki yaraları sarmak için kolları sıvadı. Özellikle Süper Lig’in 4 büyükleri 20’den fazla tır göndererek büyük bir yardımlaşma örneği gösterdi. Galatasaray, NEF Stadyumu’nda başlattığı yardımlar neticesinde dün 67. tırın da yola çıkarak bölgeye gittiğini açıkladı.

Sarı-kırmızılı takım bölgede tuvalet sıkıntısı sebebiyle yaptığı açıklamada “Galatasaray Spor Kulübü olarak bölgedeki barınma ihtiyacına, yaşam konteynerleri ulaştırarak destek vereceğiz. İlk hedefimiz 500 konteyner.” diyerek önemli bir kampanyaya imza attı.

“6 Şubat tarihinde Kahramanmaraş’ta meydana gelen ve tüm ülkemizi etkileyen deprem felaketinde hayatlarını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, milletimize başsağlığı diliyoruz. Ülkemizi yasa boğan bu felaketin ilk gününden itibaren depremden etkilenen vatandaşlarımızın yanında olmaya çalıştık.”

“İhtiyaç duyulduğu her an üzerimize düşeni yapmaya, onların yanında olmaya da devam edeceğiz. Bu zor günlerde, hepimizin birlik, beraberlik içinde yaralarımızı sarmaya ve birbirimizle kucaklaşmaya ihtiyacı var. Bugün, bu birlikteliğin göstergesi olması adına kulüplerimizin logolarının birlikte yer aldığı 3 yardım tırını yardım merkezlerimizden afet bölgesine doğru yola çıkardık.”

“Kulüplerimizin birlik ve beraberlik içinde, vatandaşlarımızın yanında ve ülkemizin emrinde olduğunu gösteren bu yolculuğun, afet bölgesindeki vatandaşlarımıza şifa getirmesini, Türk futbolu için birlik ve beraberlik miladı olmasını diliyoruz…”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Would you like to receive notifications on latest updates? No Yes