Güney Kore’den Alman üreticilere ceza yağmuru!

Bosch dizel motor verimliliği

Mercedes, BMW ve Audi ceza alan markalar arasında.

Dizel otomobiller bir süre gerçekten sektörün en verimli ve en az yakıt tüketen modelleri oldular ve şimdi artık dizel modellerin birçok Avrupa ülkesinde yasaklandığını biliyoruz. Elektrikli otomobillerin gittikçe yaygınlaşması hem tüketicilerin hem de üreticilerin ilgisini çekiyor. Geçtiğimiz senelerde birçok otomotiv üreticisinin dizel motorlardaki emisyon rakamlarıyla oynadığını ve ceza aldığını biliyoruz.

Şimdi ise Automotive News Europe’da yer alan habere göre Mercedes – Benz, BMW, Volkswagen ve Audi, dizel modellerindeki emisyon rakamlarının yazılım kullanılarak oynanması nedeniyle Güney Kore’de cezaya çarptırılmış durumdalar. Kore Adil Ticaret Komisyonu Perşembe günü yaptığı açıklamada, dört otomotiv üreticisinin rekabeti azaltan ve tüketici seçimlerini kısıtlayan gizli anlaşmalar yaptığını açıkladı.

Mercedes – Benz 20.7 milyar won, BMW 15,7 milyar won ve Audi 6 milyon won olmak üzere toplamda dört markaya 42,3 milyar won tutarında para cezası kesildi. Bu tutar dolar hesabı yapıldığında yaklaşık 33,48 milyon dolar ediyor. VW ise bu dört şirket arasında para cezası almadı.

Geçtiğimiz yıl, Mercedes ve Güney Kore’deki partner şirketleri dizel binek araçların emisyonlarıyla bağlantılı yanlış rakamlar nedeniyle 20,2 milyar won değerinde bir para cezasına çarptırılmıştı.

İlginizi çekebilir

  • Mazda Avrupa CEO’su: Avrupalı politikacılar utanç duymalı!
  • 5 Avrupa ülkesi, AB emisyon kararlarına karşı çıkıyor

Avrupa Komisyonu 2021 yılında VW ve BMW’ye, geliştirdikleri emisyon azaltma teknolojisinin kullanımını engelledikleri için toplamda 875 milyon euro tutarında bir para cezası verilmişti.

Dizel motorlar her ne kadar verimli olsalar da çevreci olduklarını söylemek oldukça güç.

Source: ANE

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Would you like to receive notifications on latest updates? No Yes