Ermenistan sınır kapısı 35 yıl sonra açıldı

Ermenistan sınır kapısı 35 yıl sonra açıldı

Ermenistan sınır kapısı 35 yıl sonra açıldı

Iğdırda bulunan, Ermenistan ile Türkiye arasındaki Alican Sınır Kapısı, 35 yıl sonra Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen illere yardım ulaştırılması için açıldı.

“Asrın felaketi” olarak nitelenen ve 10 ili etkileyen depremler nedeniyle komşu ülkelerden Türkiyeye yardım ulaştırılmaya devam ediliyor.

Afet bölgesi için Ermenistanda hazırlanan 5 tır yardım malzemesiyle ülke heyeti, sınırdaki Alican Köprüsüne geldi.

Burada Iğdır İl Afet ve Acil Durum Müdürü Burhan Çöllü ve askeri yetkililerce karşılanan Ermenistan heyeti, resmi işlemlerin ardından deprem bölgesine hareket etti.

Alican Sınır Kapısı, son olarak 1988de Ermenistanda yaşanan depremde kullanılmış, Türk Kızılay tarafından toplanan yardımlar buradan geçirilerek afet bölgelerine gönderilmişti.

Türkiyenin Ermenistan Özel Temsilcisi Büyükelçi Serdar Kılıç, Twitterdan yaptığı açıklamada, şunları kaydetti:

“Depremin hemen akabindeki 28 kişilik arama kurtarma ekibi ve teknik ekipmana ilaveten, Ermenistan halkının 5 tır dolusu 100 tonluk gıda, ilaç, su içeren acil yardım paketi de bu sabah Alican Sınır Kapısından geçerek Adıyamana doğru yola çıktı.”

Kılıç, Ermenistanın Özel Temsilcisi Ruben Rubinyana teşekkür etti.

Ermenistan Parlamentosu Başkan Yardımcısı Rubinyan da Twitterda yaptığı açıklamada, insani yardım taşıyan tırların bugün Ermenistan-Türkiye sınırını geçip, deprem bölgesine doğru yola çıktığını belirterek “Yardımcı olabildiğim için mutluyum.” ifadesini kullandı.

*Haberin görselleri AA tarafından servis edilmiştir.

#mansethaberresim#3564655#

#mansethaberresim#3564649#

#mansethaberresim#3564525#

#mansethaberresim#3564487#

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Would you like to receive notifications on latest updates? No Yes