Bisküvili mucize

Hatay’da elindeki bisküvi ile Dünden beri yiyemiyorum, çocuklarıma verecektim’ diyerek enkaz başında gözyaşı döken Şerif Amca, günler sonra oğluyla kucaklaştı.

Hatay’da elinde bisküviyle enkazın başında ailesinden gelecek iyi bir haberi bekleyen Şerif Amca, felaketin unutulmaz görüntüsü oldu. Acılı babanın ‘Cebimde bisküvi var. Dünden beri yiyemiyorum, çocuklarıma verecektim. Kimse çıkmadı’ sözleri hafızalara kazındı. Önceki gece eşini ve 3 yaşındaki oğlunun cansız bedeninin enkazdan çıkarıldığını gözyaşlarıyla anlatan baba, ‘Bisküviyi mezarına koyacaktım, unuttum başka bir çocuğa verdim’ diye konuştu.

BİR OĞLUNA 4. GÜN KAVUŞTU

Önceki gün 14 ve 16 yaşındaki iki çocuğunun hala enkaz altında olduğunu söyleyen acılı baba dün bir evladına kavuştu. Oğluna ‘Sana kurban olurum’ diyerek sarılan Şerif Amca, bu kez sevinçten ağladı.

TEK BİR NEFES İÇİN SEFERBERLİK

Felaket bölgesinde arama kurtarma ekiplerinin çalışmaları aralıksız sürüyor. Büyük yıkımın 5. gününde enkaz altından saatler sonra kurtarılanların haberleri, tüm Türkiye’yi sevince boğuyor.

ÇİÇEKLERİ YEDİM

Gaziantep’te yıkılan 5 katlı Gölgeler Apartmanı’nın enkazından 94 saat sonra AFAD ekiplerince kurtarılan Adnan Muhammet Korkut, idrarını içip, annesinin çiçeklerini yiyerek hayatta kaldığını söyledi. Korkut ‘Enkaz altında uyumamak için cep telefonu alarmını 25 dakikaya kurdum. Çok dua ettim. Elimdeki tahta parçasıyla tavana vurarak AFAD ekiplerine sesimi duyurdum’ diye konuştu.

AĞLADI, AİLESİNİ KURTARDI

Pendik Belediyesi arama-kurtarma ekipleri, Hatay’daki çalışmalarda 1,5 yaşındaki Sela bebek ve ailesini 96 saat sonra sağ olarak kurtardı. Aileyi Sela bebeğin ağlaması kurtardı.

CANKURTARAN KEDİ

Malatya’da enkazdan çıkarılan Furkan ve Doğukan kardeşlerin yerini British cinsi kedileri gösterdi. O anları 24TV muhabiri Yağmur Yıldız’a anlatan, Erzincan İliç kurtarma gönüllüsü AK Parti Eyüpsultan Belediyesi Başkanvekili de olan Gürbüz, mucizevi olayı şöyle anlattı: ‘Dün 80-85. saatlerde gri bir kedi sürekli enkaza girip çıkıyordu. Kediyi takip sonucu ilk etapta 70-75 yaşlarında bir teyze fark edildi. Öncelikle teyzeyi kurtardık. Aynı kedi bu sefer farklı bir alanda anormal hareketler yapmaya başladı. Kedinin göstermesiyle 5 yaşındaki Furkan ve 12 yaşındaki ağabeyi Doğukan’a ulaştık. iz kurtarma işini yürütürken, kedi bir kez daha enkaza girdi ve kayboldu.

AYNI ENKAZDAN 8 KİŞİ ÇIKARILDI

İskenderun’da 5 katlı apartmanın enkazından depremden 102 saat sonra 6 kişilik aile kurtarıldı. Ekipler, uzun uğraşlar sonucu Yasemin ve Kadir Oktay çifti ile çocukları Arda (15), Zilan (22), Helin (24) ve Dilan Oktay’ı (19) depremden 102 saat sonra bulundukları yerden çıkardı. Ardından Raziye ve Hacı Murat Kılınç çifti de kurtarıldı. Sakarya’da okuyan kızları Sude ailesine kavuştu.

SİMİT İSTEDİ

Malatya’da yıkılan Yetiş Apartmanı’nda kurtarma çalışmasını sürdüren ekipler Atilhan Sancak ve Fatih Çıkrık, 12 yaşındaki Abdulhalil Reşvani’ye ulaştı. Ekiplerin çocuğu dinç tutmak için yaptığı diyalog ise duygulandırdı. Abdulhalil ekiplerden simit istedi.

‘İĞNE Mİ O, ACIR MI?’

Hatay’da Bakırcı Apartmanı’ndan 98 saat sonra 7 yaşındaki Tec Muhammed El Halef adlı kız çocuğunu kurtarıldı. Kendisine ilaç vereceğini belirten UMKE görevlisine ne ilacı diye soran küçük kızın ‘Ne o, iğne mi? Acır mı?’ demesi duygulandırdı.

112. SAAT OPERATÖR FARK ETTİ

Kahramanmaraş’ta 7 katlı apartmanın enkazında çalışma yapan kepçe operatörü demir yığınlarının arasında biri olduğunu fark etti. İhbar üzerine ekipler yaptıkları çalışmada 65 yaşındaki Vahit Öztürk’ü 112 saat sonra enkazdan çıkardı. Operatörün dikkati sayesinde kurtulan yaşlı adam hastaneye kaldırıldı.

ÇALIŞMAYA DEVAM

Adıyaman’da 9 katlı binanın enkazında çalışma yapan ekipler 38 yaşındaki Meltem Ünsal ile iletişim kurdu. Ekiplerin çalışması sonucu depremden 114 saat sonra çıkarılan Ünsal, hastaneye kaldırılırken ekipler ‘çalışmaya devam’ diyerek enkaza geri döndü.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Would you like to receive notifications on latest updates? No Yes