‘Yedisu fay hattında büyük deprem bekliyoruz’

‘Yedisu fay hattında büyük deprem bekliyoruz’

MELTEM GÜNAY/İSTANBUL- “Buradan endişe ediyorum” diyen Prof. Dr. Görür, “Yakın bir gelecekte, çok uzak olmayan bir gelecekte bu bölgede büyük bir depremi öngörüyoruz” dedi.

Erzincan ile Bingöl Karlıova arasındaki Yedisu fay hattının Doğu Anadolu fayının bir devamı olduğunu belirten Prof. Dr. Görür şu açıklamalarda bulundu:

“Orada en son deprem 1790’larda oldu. Bu bölgede biz yeterince stres biriktiğini ve çok uzak olmayan bir gelecekte orada büyük bir deprem olacağını yer bilimciler olarak düşünüyoruz. O bölgede ağır nüfus yoğunluğu ve bina yoğunluğu yok ama köyler, kasabalar, yerleşimler var. Büyük bir depremde büyük darbe alabilir. Yer bilimciler olarak oraya hassas bakarız. 2020’deki Elazığ depreminden sonra Doğu Anadolu fay hattı uyandı ve korkarım ki bu fay büyük depremler üreterek kırılacak, dedim. Bu öngörüler gerçekleşti. Daha önce bu fay uyuyordu. Kuzey Anadolu fayı çok aktifti ve büyük depremler üreterek İstanbul’un kapılarına kadar enerjisini büyük oranda boşalttı ama o tarihlerde Doğu Anadolu fayı iki deprem haricinde yatıyordu. 2020’de Elazığ depremiyle uyandı, bundan sonra büyük depremler üreterek enerjisini boşaltabilir dedim ve dediğimiz çıktı.”

Bölgede yaşanan depremlerin ardından yakınlarını kaybedenler büyük üzüntü yaşadı.

Geceyi ateş başında geçirdiler

AFAD bünyesinde 12 Şubat Stadyumu’nda çadır kent oluşturuldu. Yüzlerce çadırın kurulduğu stada, depremzede aileler yerleştirildi. Depremzedelere gönüllüler de yardım elini uzatarak destek oluyor. Aydınlatma sisteminde önceki gece arıza oluşan çadır kent, karanlığa gömüldü. Depremzedeler, ateş yakarak geceyi geçirdi. Gıda ve barınma konusunda sıkıntı yaşadıklarını anlatan bazı depremzedeler de bölgeye daha fazla yardım yapılması için çağrıda bulundu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Would you like to receive notifications on latest updates? No Yes