Rusya’dan şimdiye kadarki en yoğun füze saldırısı! Sonuç şaşırtıcı

Rusya'dan şimdiye kadarki en yoğun füze saldırısı! Sonuç şaşırtıcı

24 Şubat tarihinde başlayan Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinde 1 yılın dolmasına artık sayılı günler kaldı. Geçen sürede işgal süreci Rus ordusunun beklediği gibi gitmedi. Başkent Kiev çevresinden Nisan ayında geri çekilmek zorunda kalan Rus ordusu, ilkbaharda Donbas’ın iki bölgesinden biri olan Luhansk’ı ele geçirmek için adım adım ilerliyordu.

Rus işgalciler Siversky Donets Nehri’ni kurdukları köprülerle geçip Lysychansk şehrini kuşatmayı hedefliyordu. Bilohorivka köyü çevresinde köprüler kurulurken, Rus birlikleri Ukraynalıların hazırladığı pusudan habersizdi.

PUTİN 300 BİN ASKERİ CEPHEYE SÜRDÜ

Vladimir Putin’in emriyle 24 Şubat’ta başlayan işgalde Rusların en az 100 bin askeri kaybettiği tahmin ediliyor. Moskova şimdiye kadar ölen askerlere dair yalnızca iki kez resmi açıklama yayınladı. Putin, aylarca direndiği seferberlik kararını Eylül 2022’de ‘kısmi’ olarak ilan etmek zorunda kaldı, 300 bin yedek askeri cepheye sürdü.

EN BÜYÜK FÜZE SALDIRISI

Tüm bu gelişmeler yaşanırken bir süredir işgalin 1. yılında Putin’in topyekün bir saldırı ile Ukrayna’yı zor durumda bırakmak istediği ortaya atıldı. Bu gelişmeler ışığında Zaporizhzhia’yı hedef alan Rus kuvvetler şimdiye kadarki en büyük füze saldırısını yaptı.

Ukraynalı kaynaklar ise saldırının Kiev’de bulunan hava savunma sistemleri ile önlendiğini ve zararın düşük olduğunu aktardı.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Would you like to receive notifications on latest updates? No Yes