Japon deprem uzmanı Prof. Shinji Toda, Kahramanmaraş merkezli iki depremin dünyada ‘karada meydana gelen en büyük deprem'lerden olduğunu söyledi.

Japon deprem uzmanı Prof. Shinji Toda, Kahramanmaraş merkezli iki depremin dünyada ‘karada meydana gelen en büyük deprem’lerden olduğunu söyledi.

Tohoku Üniversitesindeki Uluslararası Afet Bilimi Araştırma Enstitüsü Profesörü Shinji Toda, Türkiye’de Kahramanmaraş merkezli, toplamda 10 ili etkileyen 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremlere ilişkin Japonya’nın Asahi Shimbun gazetesine konuştu. Toda, Türkiye’deki sarsıntıların, dünyada karada meydana gelen en büyük depremlerden olduğunu belirterek, ‘Beklenmedik büyük bir depremdi’ ifadesini kullandı.

‘KIYAS KABUL ETMEZ’

Doğu Anadolu Fay Hattı’nın, Arap Levhası ile Anadolu Levhası arasındaki sınırda yer aldığına işaret eden Toda, ‘depremin büyüklüğüne ek olarak, merkez üssünün yüzeye yakınlığının da büyük hasara neden olduğunu’ kaydetti. Shinji Toda, ‘Kahramanmaraş’ta yüzeye yakınlığı sebebiyle 11 şiddetinde hissedilen 7.7’lik sarsıntı, Japonya’daki 1995 Büyük Hanshin-Awaji Depremi ve 2016 Kumamoto Depremi ile kıyas bile kabul etmez. Maraş’taki en az 10 kat daha güçlü’ dedi.

2016 KUMAMOTO DEPREMİ

Japonya’da 2016’da meydana gelen 6.4 büyüklüğündeki depremde 9 kişi öldü, 750’den fazla kişi yaralandı. Binalar yıkıldı, bölgede 16 bin evde elektrik kesintileri yaşandı.

1995 HANSHIN AWAJI DEPREMİ

Büyük Hanşin Depremi, 17 Ocak 1995’te 7.2 büyüklüğünde meydana gelen depremde çıkan yangınlarda ölü sayısı 6200’leri geçti.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Would you like to receive notifications on latest updates? No Yes