Deprem Uzmanı açıkladı! Yedisu fayında deprem olabilir! Yedisu fay hattı nereden geçiyor? Yedisu fay hattında hangi iller bulunuyor?

Kahramanmaraş'ta ve Gaziantep'te peş peşe yaşanan iki deprem meydana geldi. CNN Türk'e konuk olan Prof. Dr. Süleyman Pampal, ''Yedisu fay hattında deprem bekliyorum.'' dedi. Peki ama Yedisu Fay hattı nereden geçiyor?

Kahramanmaraş’ta ve Gaziantep’te peş peşe yaşanan iki deprem meydana geldi. CNN Türk’e konuk olan Prof. Dr. Süleyman Pampal, ”Yedisu fay hattında deprem bekliyorum.” dedi. Peki ama Yedisu Fay hattı nereden geçiyor?

Yedisu fay hattı merak ediliyor. Yedisu Fay hattının Erzincan ve Bingöl illerinden geçtiği belirtiliyor. İşte Yedisu fay hattına dair bilgiler…

Yedisu fay hattı nerede?

Yedisu Fayı Kuzey Anadolu Fayı’nın (KAF) doğu kesiminde, Erzincan Havzasının doğusu ile Bingöl iline bağlı Yedisu ilçesi arasında yer alır. 20.yy’da iki bölge dışında KAF’nın hemen hemen tümü büyük depremler üreterek kırılmıştır. Kırılmayan iki kesimden biri Marmara, diğeri ise Yedisu sismik boşluğu olarak bilinir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Would you like to receive notifications on latest updates? No Yes