Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan deprem bölgesinde açıklamalar

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan deprem bölgesinde açıklamalar

Kahramanmaraş ve Pazarcık ilçesi, Hatay ve İskenderun ilçesi ile Adana’da önceki gün deprem sonrası çalışmalarla ilgili bilgi alan Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün de Gaziantep, Kilis ve Osmaniye’deki afetzedelerle bir araya geldi.

Erdoğan, bugün depremlerden etkilenen yerlerde incelemelerde bulunmak üzere Esenboğa Havalimanı’ndan Adıyaman’a hareket etti.

Adıyaman’dan incelemelerde bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamalarda bulunuyor.

İşte Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları:

ÇOK BÜYÜK KAYIPLARIMIZ OLDU

Millet olarak en büyük afetlerden birisi ile karşı karşıyayız. Çok büyük kayıplarımız oldu. 10 ilimizde ciddi yıkımlar oldu. Kahramanmaraş ile Hatay ve Adana illerimizi ziyaret ederek oradaki durum tespitlerini yaptık. Dün de Gaziantep, Osmaniye ve Kilis’teydim. Depremzede kardeşlerimle bir arada olduk. Buradan da Malatya’ya hareket edeceğiz.

CAN KAYBI 18 BİN 991

Yaşadığımız acıyı tarif etmekte kelimelerin kifayetsiz kaldığını iyi biliyorum. Hayatını kaybedenlerin vatandaşlarımızın sayısı 18 bin 991’e, yaralıların sayısı 75 bin 573’e ve 76 binin üzerinde vatandaşlarımız tahliye edildi.

DEPREM 500 KM’LİK ALANA YAYILDI

Deprem anından itibaren devletimiz alanda olmuştur. Depremin yıkım etkisi 10 ilimize ve 500 km’lik alana yayıldığı için işimiz çok zor oldu. Bölgede ilk müdahale ve organizasyonu yapacak olanların ya kendisinin ya ailesinin yıkımlar altında kalması da eklenmiştir.

DÜNYANIN EN BÜYÜK ARAMA KURTARMA EKİBİ

Şu anada kadar 94 ülkeden gelen teklifler çerçevesinde ekipler gelmeyi sürdürüyor. Yıkım öylesine büyük alanda öylesine çok binayı etkilemişti ki 140 binden fazla kişiyle dünyanın belki de en büyük arama kurtarma ekibini toplamamamıza rağmen müdahaleleri gerekli hıza ulaştıramadığımız gerçektir.

YIKILAN BİNALAR 1 YIL İÇİNDE İNŞAA EDİLECEK

Devletimiz de tüm STK’larımız da vatandaşlarımızın her biri de dostlarımız ve kardeşlerimiz de depremzedelerin yanında olmak için var gücüyle gayret göstermiştir. 1 yıl içerisinde bu yıkılan binaları yeniden elimizdeki tip projelerle inşa edecek ve sahiplerine teslim edeceğiz.

DEPREMZEDELERE 1 YILLIK KİRA DESTEĞİ VERİLECEK

10’ar bin lira vatandaşlarımıza vereceğiz. Çadırlarda kalmak istemeyen vatandaşlarımıza da kira bedelini ödemek suretiyle konutlara geçmelerini sağlayacağız. 1 yıl itibariyle vatandaşlarım kalabilecek.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Would you like to receive notifications on latest updates? No Yes