Şiddetli kar yağışı ve kar sağanakları başladı! Meteoroloji’den son dakika uyarısı, devam edecek

Şiddetli kar yağışı ve kar sağanakları başladı! Meteoroloji'den son dakika uyarısı, devam edecek

Şiddetli kar yağışı ve kar sağanakları dün itibarıyla başladı. Bugün de devam etmesi bekleniyor. Meteoroloji peş peşe uyarı yaparak illeri duyurdu. Önümüzdeki 5 gün için de hava durumu tahminleri açıklandı. Güncel harita paylaşıldı. Önümüzdeki günlerde hava durumu nasıl olacak? İşte son dakika hava durumu tahminleri…

Son dakika hava durumu açıklamaları… Kuvvetli kar sağanakları uyarısı dün yapılmıştı. Bugün de yağışların aynı şekilde devam etmesi bekleniyor. Meteoroloji yeni hava durumu raporunu paylaştı.

Ülkemiz genelinin parçalı ve çok bulutlu; Marmara’nın doğusu, İç Anadolu’nun doğusu, Karadeniz, Doğu Anadolu’nun güneydoğusu, Güneydoğu Anadolu’nun doğusu ile Kırklareli, Kütahya, Eskişehir, Erzurum, Bingöl, Ağrı ve Iğdır çevrelerinin yerel olmak üzere aralıklı karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

Yağışların Batı ve Orta Karadeniz kıyıları ile Kırklareli kıyıları, İstanbul, Balıkesir’in kuzeyi, Bursa, Kocaeli ve Sakarya çevrelerinde yerel olarak kuvvetli olması bekleniyor. İç ve doğu kesimlerde buzlanma ve don ile birlikte yer yer pus ve sis görüleceği tahmin ediliyor.

Doğu Karadeniz’in iç kesimleri ile Doğu Anadolu’nun güneydoğusunda yüksek kar örtüsüne sahip eğimli yamaçlarda çığ riski bulunuyor.

SARI KODLU UYARI VERİLDİ

Balıkesir, Bursa, İstanbul, Kastamonu, Kocaeli, Sakarya, Sinop, Zonguldak, Bartın, Yalova, Düzce illeri için sarı kodlu uyarı yapıldı.

SICAKLIKLAR

Hava sıcaklıklarında önemli bir değişiklik beklenmiyor. Ülkemiz genelinde mevsim normallerinin altında seyredeceği tahmin ediliyor.

RÜZGAR:

Yurdun kuzey, iç ve batı kesimlerinde kuzeyli yönlerden, Doğu kesimlerinde güneyli yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette, Marmara’nın kuzeyi ile Akdeniz’in iç kesimlerinde kuvvetli ve kısa süreli fırtına (40-70 km/sa) şeklinde eseceği tahmin ediliyor.

KUVVETLİ VE YOĞUN KAR YAĞIŞI BEKLENİYOR:

Ülkemizin büyük bölümünde görülecek kar yağışlarının Batı ve Orta Karadeniz kıyıları ile Kırklareli kıyıları, İstanbul, Balıkesir’in kuzeyi, Bursa, Kocaeli ve Sakarya çevrelerinde yerel olarak kuvvetli ve yer yer yoğun kar şeklinde olacağı tahmin ediliyor. Kuvvetli kar yağışları ile birlikte ulaşımda aksamalar, buzlanma ve don olayı, tipi şeklinde yağış ve doğu kesimlerin yüksek ve dik yamaçlarında çığ tehlikesi gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

KUVVETLİ RÜZGAR VE FIRTINA BEKLENİYOR:

Rüzgarın Marmara’nın kuzeyi ile Akdeniz’in iç kesimlerinde kuvvetli ve kısa süreli fırtına (40-70 km/sa) şeklinde esmesi beklendiğinden ağaç ve direk devrilmesi, çatı uçması, Doğu kesimlerde soba ve baca gazı zehirlenmesi, tipi şeklinde kar yağışı ve ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

ÇIĞ TEHLİKESİNE DİKKAT:

Yapılan son değerlendirmelere göre; son günlerde meydana gelen kar yağışlarıyla doğu bölgelerde özellikle de dağlık alanlarda yüksek kar örtüsü oluşmuştur. Doğu Anadolu’nun doğusu başta olmak üzere yükse kar örtüsüne sahip eğimli bölgelerde çığ tehlikesi bulunduğundan dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

BÖLGELERİMİZDE HAVA-MARMARA

EDİRNE °C, 4°C Çok bulutlu

İSTANBUL °C, 3°C Çok bulutlu, aralıklı karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; yerel olmak üzere kuvvetli, yer yer yoğun olması bekleniyor.

KIRKLARELİ °C, 1°C Çok bulutlu, aralıklı kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; kıyı kesimlerinde yerel olmak üzere kuvvetli olması bekleniyor.

KOCAELİ °C, 2°C Çok bulutlu, aralıklı karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; yerel olmak üzere kuvvetli, yer yer yoğun olması bekleniyor.

EGE

DENİZLİ °C, 5°C Parçalı bulutlu

İZMİR °C, 6°C Parçalı ve çok bulutlu

KÜTAHYA °C, -2°C Parçalı ve çok bulutlu, zamanla yerel olmak üzere hafif kar yağışlı

MUĞLA °C, 4°C Parçalı bulutlu

AKDENİZ

ADANA °C, 11°C Parçalı ve yer yer çok bulutlu

ANTALYA °C, 11°C Parçalı ve az bulutlu

HATAY °C, 7°C Parçalı ve çok bulutlu

MERSİN °C, 10°C Parçalı ve yer yer çok bulutlu

İÇ ANADOLU

ANKARA °C, -1°C Çok bulutlu

ESKİŞEHİR °C, -2°C Çok bulutlu, zamanla yerel olmak üzere hafif kar yağışlı

KAYSERİ °C, -6°C Çok bulutlu, sabah saatlerinde yerel olmak üzere hafif kar yağışlı

KONYA °C, -4°C Çok bulutlu

BATI KARADENİZ

BOLU °C, -1°C Çok bulutlu, aralıklı kar yağışlı

DÜZCE °C, 2°C Çok bulutlu ve kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların öğle saatlerinden sonra yerel olmak üzere kuvvetli olması bekleniyor.

KASTAMONU °C, 0°C Çok bulutlu ve kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların öğle saatlerinden sonra kıyı kesimlerinde yerel olmak üzere kuvvetli olması bekleniyor.

ZONGULDAK °C, 1°C Çok bulutlu ve kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların öğle saatlerinden sonra yerel olmak üzere kuvvetli olması bekleniyor.

ORTA ve DOĞU KARADENİZ

AMASYA °C, 1°C Çok bulutlu ve aralıklı kar yağışlı

SAMSUN °C, 3°C Çok bulutlu, karla karışık yağmurlu, iç ve yüksek kesimleri kuvvetli ve yerel olmak üzere yoğun kar yağışlı

TOKAT °C, -2°C Çok bulutlu ve aralıklı kar yağışlı

TRABZON °C, 6°C Çok bulutlu, öğle saatlerinden sonra aralıklı karla karışık yağmurlu, iç ve yüksek kesimleri kar yağışlı

DOĞU ANADOLU

ERZURUM °C, -6°C Çok bulutlu, yerel olmak üzere aralıklı kar yağışlı

KARS °C, -5°C Çok bulutlu

MALATYA °C, -3°C Çok bulutlu

VAN °C, -1°C Çok bulutlu, aralıklı kar yağışlı

GÜNEYDOĞU ANADOLU

DİYARBAKIR °C, 2°C Çok bulutlu, sabah saatlerinde yerel olmak üzere kar yağışlı

GAZİANTEP °C, 3°C Parçalı ve çok bulutlu

SİİRT °C, 1°C Çok bulutlu, yerel olmak üzere aralıklı kar yağışlı

ŞANLIURFA °C, 5°C Parçalı ve çok bulutlu

8 Şubat Çarşamba günü hava durumu

9 Şubat Perşembe günü hava durumu

10 Şubat Cuma günü hava durumu

11 Şubat Cumartesi günü hava durumu

12 Şubat Pazar günü hava durumu

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Would you like to receive notifications on latest updates? No Yes