Kar yağışı İstanbul’u sarıyor! AKOM’dan uyarı geldi, kuvvetli yağış için saat verildi

Kar yağışı İstanbul'u sarıyor! AKOM'dan uyarı geldi, kuvvetli yağış için saat verildi

İstanbul’da sabah saatlerinde başlayan kar yağışı kentin birçok ilçesinde tipi şeklinde etkili olurken AKOM’dan yeni uyarı geldi. Uyarıda kar yağışının İstanbul’da etkisini artıracağı belirtilerek kuvvetli kar yağışının başlayacağı saat verildi. İşte AKOM’dan yapılan uyarı….

Ülkemiz genelinin parçalı ve çok bulutlu; Marmara’nın doğusu, İç Anadolu’nun doğusu, Karadeniz, Doğu Anadolu’nun güneydoğusu, Güneydoğu Anadolu’nun doğusu ile Kırklareli, Kütahya, Eskişehir, Erzurum, Bingöl, Ağrı ve Iğdır çevrelerinin yerel olmak üzere aralıklı karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların Batı ve Orta Karadeniz kıyıları ile Kırklareli kıyıları, İstanbul, Balıkesir’in kuzeyi, Bursa, Kocaeli ve Sakarya çevrelerinde yerel olarak kuvvetli olması bekleniyor. İç ve doğu kesimlerde buzlanma ve don ile birlikte yer yer pus ve sis görüleceği tahmin ediliyor. Doğu Karadeniz’in iç kesimleri ile Doğu Anadolu’nun güneydoğusunda yüksek kar örtüsüne sahip eğimli yamaçlarda çığ riski bulunuyor.

HAVA SICAKLIĞI

Hava sıcaklıklarında önemli bir değişiklik beklenmiyor. Ülkemiz genelinde mevsim normallerinin altında seyredeceği tahmin ediliyor.

RÜZGAR

Yurdun kuzey, iç ve batı kesimlerinde kuzeyli yönlerden, Doğu kesimlerinde güneyli yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette, Marmara’nın kuzeyi ile Akdeniz’in iç kesimlerinde kuvvetli ve kısa süreli fırtına (40-70 km/sa) şeklinde eseceği tahmin ediliyor.

KUVVETLİ VE YOĞUN KAR YAĞIŞI BEKLENİYOR

Ülkemizin büyük bölümünde görülecek kar yağışlarının Batı ve Orta Karadeniz kıyıları ile Kırklareli kıyıları, İstanbul, Balıkesir’in kuzeyi, Bursa, Kocaeli ve Sakarya çevrelerinde yerel olarak kuvvetli ve yer yer yoğun kar şeklinde olacağı tahmin ediliyor. Kuvvetli kar yağışları ile birlikte ulaşımda aksamalar, buzlanma ve don olayı, tipi şeklinde yağış ve doğu kesimlerin yüksek ve dik yamaçlarında çığ tehlikesi gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

KUVVETLİ RÜZGAR VE FIRTINA BEKLENİYOR

Rüzgarın Marmara’nın kuzeyi ile Akdeniz’in iç kesimlerinde kuvvetli ve kısa süreli fırtına (40-70 km/sa) şeklinde esmesi beklendiğinden ağaç ve direk devrilmesi, çatı uçması, Doğu kesimlerde soba ve baca gazı zehirlenmesi, tipi şeklinde kar yağışı ve ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

ÇIĞ TEHLİKESİNE DİKKAT

Yapılan son değerlendirmelere göre; son günlerde meydana gelen kar yağışlarıyla doğu bölgelerde özellikle de dağlık alanlarda yüksek kar örtüsü oluşmuştur. Doğu Anadolu’nun doğusu başta olmak üzere yükse kar örtüsüne sahip eğimli bölgelerde çığ tehlikesi bulunduğundan dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

Bazı illerde beklenen hava durumuyla günün en yüksek sıcaklıkları ise şöyle:

Ankara: Çok bulutlu -1

İstanbul: Çok bulutlu, aralıklı karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; yerel olmak üzere kuvvetli, yer yer yoğun olması bekleniyor. 3

İzmir: Parçalı ve çok bulutlu 6

Adana: Parçalı ve yer yer çok bulutlu 11

Antalya: Parçalı ve az bulutlu 11

Samsun: Çok bulutlu, karla karışık yağmurlu, iç ve yüksek kesimleri kuvvetli ve yerel olmak üzere yoğun kar yağışlı 3

Trabzon: Çok bulutlu, öğle saatlerinden sonra aralıklı karla karışık yağmurlu, iç ve yüksek kesimleri kar yağışlı 6

Erzurum: Çok bulutlu, yerel olmak üzere aralıklı kar yağışlı -6

Diyarbakır: Çok bulutlu, sabah saatlerinde yerel olmak üzere kar yağışlı 2 

MARMARA VE EGE DENİZİNDE FIRTINA BEKLENİYOR

Marmara’da rüzgarın, bugün (Çarşamba) öğle saatlerinde doğusunda zamanla genelinde kuzeyli yönlerden 6 ila 8 kuvvetinde (50-75 km/saat) fırtına şeklinde eseceği tahmin ediliyor. Fırtınanın, yarın (Perşembe) akşam saatlerinden sonra etkisini kaybetmesi beklenmektedir.

Ege’de rüzgarın, bugün (Çarşamba) akşam saatlerinden itibaren kuzey ve kuzeydoğu yönlerden 6 ila 8 kuvvetinde (50-75 km/saat) fırtına şeklinde eseceği tahmin edilmektedir. Fırtınanın, yarın (Perşembe) akşam saatlerinden sonra etkisini kaybetmesi beklenmektedir.

KAR YAĞIŞI İSTANBUL’U SARIYOR

Öte yandan İstanbul için ise AKOM yeni uyarı yayınladı. Buna göre; kar yağışının gün boyu fırtına ile birlikte aralıklarla devam etmesi beklenirken akşam saatlerine kadar Avrupa yakası boğaz çevresi ve Anadolu yakasında, akşam saatlerinden (18:00) sonra il genelinde yer yer kuvvetli geçişlerin yaşanabileceği tahmin ediliyor.

Yarın için yapılan uyarıda ise kuvvetli kar yağışı beklendiği ve yağışların 5 ila 15 kilogram arasında olabilieceği ifade edildi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Would you like to receive notifications on latest updates? No Yes