Depremden sonra deniz seviyesi neden yükselir, ne anlama gelir? İskenderun’da deniz seviyesi neden yükseldi?

Depremden sonra deniz seviyesi neden yükselir, ne anlama gelir? İskenderun'da deniz seviyesi neden yükseldi?

Merkez üssü Kahramanmaraş olan ve 10 ilin daha ciddi şekilde etkilendiği 7,7 ve 7,6 şiddetindeki depremin hasarının yanı sıra İskenderun’da suların yükselmesi de halkın endişelenmesine neden oldu. İskenderun sahilindeki yolların sular altında kalması nedeniyle bulvar üzerindeki binalar ve işyerleri boşaltıldı. Peki, depremden sonra deniz seviyesi neden yükselir, ne anlama gelir? İskenderun’da deniz seviyesi neden yükseldi?

Kahramanmaraş’ta meydana gelen ve çevre 10 ilin etkilenmesinin ardından Hatay’ın İskenderun ilçesinde deniz seviyesi yükseldi ve bazı yolların suyla kaplanmasına neden oldu. Peki, depremden sonra deniz seviyesi neden yükselir, ne anlama gelir? İskenderun’da deniz seviyesi neden yükseldi?

DEPREM SONRASI DENİZ SEVİYESİ NEDEN YÜKSELİR?

Depremden sonra açık denizlerde ve okyanuslarda tsunami meydana gelebilir. Ülkemizin denizleri ise iç deniz olduğu için tsunami oluşma ihtimali yoktur.

Ülkemizdeki depremlerden sonra deniz yükselmesi yaşanabilir. Deniz yükselmesinin sebebi ise depremin sebep olduğu kırılmalardır. Deprem, deniz tabanının bir kısmının yükselmesine sebep olur. Deniz suyunun sıkıştırılabilirliği ise oldukça azdır. Bu yüzden deniz seviyesi yükselir, yani deniz ‘taşar.’

DEPREM SONRASI DENİZ SUYU YÜKSELMESİ NE ANLAMA GELİYOR?

Meydana gelen depremden sonra deniz tabanında bir yükselme meydana gelir. Bunun sonucunda oluşan şişkinliği ‘kararsız’ olduğu bilinmektedir. Deniz suyunun karaya yayılmasının sebebi ise deniz suyunun kütle-çekim kuvvetidir. Deprem sonrasında deniz suyu yükseldikten bir süre sonra eski haline dönmesi beklenir. Denizin yükselmesinin tsunamide olduğu gibi yıkıcı etkileri yoktur.

Tsunami dalgaları ise normal deniz dalgaları gibi davranmaz. Deprem ne kadar büyükse tsunamide oluşan dalgalar da o denli büyük olur. Örneğin tsunami dalgalarının boyu 300 kilometreyi bulabilir. Yani, bir tsunami dalgasından saatler sonra bile başka bir tsunami dalgası kıyıya vurabilir. Bu sebeple ufak bir tsunami dalgası yaşansa bile başka büyük bir dalga yaşanabilir.

DENİZ SUYUNDAN ETKİLENEN BİNALAR BOŞALTILDI

Yükselen deniz yüzünden bulvar üzerindeki siteler, banka ve işyerleri boşaltıldı. Deprem sonrası kendilerini sokağa atan semt sakinleri, yükselen denizin cadde ve sokakları basmasının şaşkınlığını yaşadı. Depremin yaşanmasının ardından yaklaşık 55 saat geçmesine rağmen denizin çekilmemesi dikkati çekti. Sahil bandındaki evler hem deprem riski hem de denizin taşmış olması yüzünden boşaltıldı.

İskenderun Kaymakamlığı, hasarlı evlere girilmemesi ve sahil bandında deniz taşması yüzünden yaşanabilecek olumsuz şartlarla ile ilgili bölge sakinlerini uyardı. Semt sakinleri, yaşanan afet sonrası park alanları ve kapalı semt pazarlarında yaşamlarını sürdürmeye çalışıyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Would you like to receive notifications on latest updates? No Yes