Borsada işlemlerin durdurulmasının ardından tepkiler devam ediyor

Borsada işlemlerin durdurulmasının ardından tepkiler devam ediyor

Investing.com – Borsa İstanbul, bu hafta ülkemizde yaşanan deprem felaketinin etkisiyle sert kayıplara sahne oldu. 

Borsa İstanbul tarafından yapılan açıklamaya bugün 11.00 itibarıyla işlemlerin durdurulduğu bildirildi. Böylece haftaya 4.879 puandan başlayan BIST 100, hafta başından bu yana %16’lık kaybın ardından 4.186 puana geriledikten sonra işlemler durduruldu. Bu süre zarfında dün olduğu gibi bugün de iki kez devre kesici uygulamaya alındı.

Diğer yandan sosyal medyada hafta başından bu yana borsanın kapatılması gerektiğine yönelik yoğun bir talep vardı. Borsada işlemlerin durdurulmasının ardından tepkilerin son iki gündür yapılan işlemlerin de iptal edilmesi şeklinde yoğunlaştığı görüldü. Twitter üzerinden #borsadaislemleriptaledilsin tag’iyle yapılan paylaşımlar, an itibarıyla 133 bine ulaşırken konu, trend oldu.

Analistler, bu süreçte hem yatırımcıların hem de şirketlerin ciddi şekilde mağdur olduğunun altını çizerken gözler yetkililere çevrildi.

Borsada işlemler iptal edilebilir mi?

Borsa İstanbul’da işlemlerin durdurulmasının ardından yatırımcılar işlemlerin de iptal edilip edilmeyeceği konusunda merak içinde beklemeye başladı. Uzmanlara göre VİOP’ta işlemlerinin günlük gerçekleşmesinden dolayı haftanın ilk iki gününde yapılan işlemlerin hesaba geçtiğini ve iptalinin mümkün olmadığını söylüyor. Olası bir iptal kararının ise bugünkü işlemleri kapsayabileceğinden bahsediliyor.

Borsa İstanbul pay piyasasındaki işlemler ise T+2 gün sonra hesaplara yansıyor. Bu duruma göre ise pazartesi günü yapılan işlemlerin iptali zor görünüyor. Diğer yandan uzman isimler, ancak bugünkü işlemlerin iptalinin mümkün olabileceği konusunda birleşiyor. Diğer yandan şimdiye kadar yetkililerden işlemlerin iptali konusuyla ilgili herhangi bir açıklama yapılmadı.

Yazar: Deniz Engin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Would you like to receive notifications on latest updates? No Yes