ABDnin uçak gemisi geliyor!

ABDnin uçak gemisi geliyor!

ABDnin uçak gemisi geliyor!

Günlük basın toplantısında, ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin ve Pentagon adına Kahramanmaraş merkezli 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerde hayatını kaybedenler için taziyelerini ileten Ryder, Austinin Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ile telefonda görüştüğünü ve Türkiyenin ihtiyaçlarına göre destek vermeye devam edeceklerine söz verdiğini söyledi.

Ryder, Türkiyenin uluslararası yardım çağrısı üzerine 7 Şubatta İncirlik Hava Üssünde konuşlu ABD unsurlarının ilk yardım ekiplerini deprem bölgelerine taşımaya başladığını aktardı.

Pentagonun ayrıca ABD Uluslararası Kalkınma Ajansının (USAID) gönderdiği arama kurtarma ekibini, Türkiyeye C-17 uçağıyla taşıdığını belirten Ryder, şunları kaydetti:

“ABD Avrupa Kuvvetleri Komutanlığı (EUCOM), USAID afet yardım ekibine destek vermek üzere bir takım gönderdi. Bunların da 9 Şubatta orada olmalarını bekliyoruz. EUCOM ayrıca Türk hükümetinin olabilecek yeni talepleri ve yardım çabaları için ek unsurları konuşlandırmak üzere aktif bir şekilde çalışıyor. Tekrar taziyelerimizi iletiyoruz ve bu korkunç felaketin yaralarını sarmak ve insanları kurtarmak için müttefikimizin yanındayız.”

EUCOMun tıbbi yardım ve su tedariği başta olmak üzere aktif bir şekilde çalıştığına işaret eden Ryder, “Akdenizdeki USS George HW Bush uçak gemisi olası ek destek talebi için Türkiyeye doğru hareket ediyor. Yardım taleplerine olabildiğince hızlı yanıt vermek üzere hazırlanıyoruz.” diye konuştu.

#mansethaberresim#3563576#

#mansethaberresim#3563589#

#mansethaberresim#3563367#

#mansethaberresim#3563708#

#mansethaberresim#3563739#

#mansethaberresim#3563659#

#mansethaberresim#3563585#

#mansethaberresim#3563572#

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Would you like to receive notifications on latest updates? No Yes