Korku ve stresi azaltmanın en kolay 4 yolu

Korku ve stresi azaltmanın en kolay 4 yolu

Büyük üzücü olaylar, geleceğe dair kaygılar, belirsizliğin ve travmaların yarattığı korkular herkesi etkileyebilir. Bir çok kişi günlük yaşantısında yoğun stres altında kalıyor. Peki korku ve stres azaltmanın yolları nelerdir? Stres ve korkudan kolayca kurtulmak mümkün mü? Posta.com.tr okurları için korku ve stresi azaltmanın en kolay 4 yolunu araştırdık.

Stres sinsi bir şeydir. İçinizde kıvrılabilir. Aniden gelen korkular kalp atışlarınızı hızlandırır ve sizi gergin, rahatsız hissettirir. Stres duyguğunuz anlarla başa çıkmanın basit bir yolu, vücudunuzun ve zihninizin sıfırlanmasına izin vermektir.

Strese ve korkuya neden olan kortizol hormonu seviyenizi düşürmenize yardımcı olabilecek bazı teknikleri kullanarak kaygılarınızı azaltabilir, stres ve korku seviyenizi yükseltebilirsiniz. 

Kalbinizin daha yönetilebilir bir hızda atmasını sağlayacak hızlı ipuçlarına ihtiyacınız varsa, beş dakika veya daha kısa sürede kaygıyı yatıştıma ve stresi yatıştırma yollarını öğrenin. 

10 SANİYEDE FARKINDALIK VE KABULLENME

Stresinizi kabul etmek, omuzlarınızdaki yükü kaldırmanıza gerçekten yardımcı olabilir ve yardım istemenin ilk adımı olabilir.

Stresle yüzleşmek, zihninizi sıfırlamak ve bunu büyümek için bir şans olarak değerlendirmek için bir fırsattır. Araştırmacılar, beynin yeniden bağlantı kurduğunu ve bir dahaki sefere farklı şekilde ele alabilmeniz için deneyimlerden öğrenmeye çalıştığını söylüyor.

Bu nedenle, stresin bir birikim mi yoksa daha uzun vadeli bir sorunla mı ilgili olduğunu düşünün. Herhangi bir şeyle ilgisi yoksa, belki de zihninizin ve vücudunuzun bir molaya ihtiyacı olduğunun bir işaretidir.

Hemen çözemeyeceğiniz daha uzun vadeli bir soruna bağlıysa, aşağıdaki hızlı gevşetici ipuçlarından birini deneyin.

3 DAKİKALIK SAKIZ SEANSI

Çiğneme, harika bir stres azaltma şeklidir. Elinizde sakız varsa, özellikle kokulu sakız, en az üç dakika çiğneyin. 101 yetişkin üzerinde yapılan bir araştırma, çalışırken sakız çiğneyen kişilerin daha düşük stres tepkisine sahip olduğunu buldu.

Ama gönülsüzce çiğnemeyin! Diş etinde biriken enerjiyi dışarı atmanız faydalı olabilir. Bunun için sakızı güçlü bir şekilde çiğnemeyi deneyebilirsiniz çünkü b bir başka araştırma, stresten kurtulmak için kuvvetli çiğnemenin gerekli olduğunu söylüyor

STRES VE KORKUYA KARŞI ÇAY MOLASI

Stresi ve kaygıyı azaltmaya yardımcı olabilecek birkaç takviye vardır ancak bu takviyelerin birçoğunun etki göstermesi birkaç hafta veya ay sürebilir.

Bununla birlikte, çay yapmak için birkaç dakikada bir süreliğine sizi hızla stres ve kaygılarınızdan uzaklaştırabilir.

Araştırmalar, 1 gram elma sirkesinin sizi sakinleştirebileceğini ve sihrini gerçekleştirmesinin 95 dakikadan fazla sürebileceğini, matcha çayı etkisinin ise 1 saat kadar sürebileceğini gösteriyor.

Kaygılı, korku dolu ya da stresli hissediyorsanız Matcha çayı tam size göre olabilir 

UÇUCU YAĞLAR KORKULARINIZI HAFİFLETECEK

Esansiyel yağları solumak, stres, endişe ve uykusuzluk zamanlarında zihni sakinleştirmeye yardımcı olabilir. Aromaterapi olarak da bilinen bu popüler teknik, fiziksel, duygusal ve psikolojik sağlığınızı bütünsel olarak dengelemek için kokuları kullanmaya odaklanır.

Stresle mücadele için popüler esansiyel yağlar şunları içerir:

  • Lavanta
  • Gül
  • Vetiver
  • Bergamot
  • Roma papatyası
  • Buhur
  • Sandal ağacı
  • Ylang ylang
  • Portakal Çiçeği

Kişisel tercihlerinize göre kokuları seçin. Örneğin nane kokusu size evinizdeki tatilleri hatırlatıyorsa nane kullanın.

Esansiyel yağları stres için kullanmak için pamuklu bir pedin üzerine üç damla uygulayın ve 10 kez derin nefes alın. Ayrıca odanız veya çalışma masanız için bir difüzör ( buhurdanlık) satın alarak sürekli sakinleştirici bir koku yaymasını sağlayabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Would you like to receive notifications on latest updates? No Yes