Hangi evler depreme daha dayanıklı? Depreme dayanıklı bina nasıl anlaşılır, özellikleri nelerdir?

Hangi evler depreme daha dayanıklı? Depreme dayanıklı bina nasıl anlaşılır, özellikleri nelerdir?

Merkezi Kahramanmaraş olan ve 10 ili daha etkileyen 7.7 ile 7.6 şiddetindeki depremden sonra gündeme depreme dayanıklı binaları nasıl anlaşılacağı geldi. Fay hattı üzerinde olan ülkemizin geçmişte yaşanan depremlerin yarattığı yıkımlarda göz önüne alınınca, vatandaş depreme dayanıklı bina özellikleri merak ediyor. Peki, hangi evler depreme daha dayanıklı? Depreme dayanıklı bina nasıl anlaşılır, özellikleri nelerdir?

Ülkemizin fay hattı üzerinde bulunması ve sıkça deprem olması nedeniyle birçok kişi önlem almak amaçlı depreme dayanıklı bina özelliklerini merak ediyor. Peki, hangi evler depreme daha dayanıklı? Depreme dayanıklı bina nasıl anlaşılır, özellikleri nelerdir?

İLK ADIM BİNANIN POREJİSİ

Depreme dayanıklı bir yapının tasarlanması için işinin ehli bir mimar ve mühendisler tarafından oluşturulması gerekir. Özellikle kat planına uygun inşa edilmeyen yapılar sıklıkla karşılaşılan durumlardandır.

İKİNCİ ADIM SU YALITIMI

Bir biranın dayanıklı olmasını sağlayan önemli faktörlerden birisi suya karşı korunaklı olmasıdır. Doğru bir şekilde tasarlanmış su yalıtımlı binaları depreme karşı koruyan faktörlerden.

ÜÇÜNCÜ ADIM MALZEME KALİTESİ

İnşaat esnasında kullanılan demir, çelik ve beton gibi malzemelerin kalitesi ile bu konuda yapılan denetlemeler depreme dayanıklılık konusunda bir evin en kritik faktörüdür.

DÖRDÜNCÜ ADIM TEMEL KOLONLAR

Bir binayı uzun süre taşıyan ve ayakta tutan kolonlardır. İnşaat işlemine geçilmeden önce yapılan zemin incelemeleri ile depreme dayanıklı yapıların oluşturulmasında ihmal edilmemesi gereken önemli konulardan birisidir.

Ayrıca, evlerin kolonlarının kontrol edilmesi de önemli bir detaydır. Kolonlarda bir çatlak veya alanın daha verimli kullanılması için kesilen bir kolon bölümü varsa binanın temelinde inceleme yapılmalıdır.

BEŞİNCİ ADIM HASAR RAPORU

İnşa edilmiş bir bina yakın bir zamanda bir deprem geçirmişse yapı için bir hasar raporu çıkarılmalıdır. Bu rapor, binanın ne durumda olduğunu ve bakıma ihtiyacı olup olmadığını belli eder.

ALTINCI ADIM DAYANIKLIK TESTİ

İnşa edilmiş ve bir süredir kullanılan bir binanın depreme dayanıklılık kontrollerinden geçmiş olması ve sağlamlığının test edilmesi belirleyici unsurlardandır.

YEDİNCİ ADIM DARBE EMİCİLER

Gelişen teknoloji ile beraber bazı binalara darbe emici sistemler kazandırıldı. Tıpkı motorlu taşıtlarda istenmeyen sarsıntıları kontrol eden amortisörler gibi darbe emiciler de kinetik enerjiyi bir hidrolik sıvı tarafından emilen ısı enerjisine dönüştürüyor ve sarsıntıları azaltıyor.

SEKİZİNCİ ADIM DEPREM YALITIMI

Yeni tekniklerden birisi olan deprem yalıtımından bina temeli ile üstyapı arasına esnek nitelikte izolatörler yerleştirilir ve bina depremin etkilerini esneyerek atlatır. Yalıtım sistemi için bina çelik, lastik ve kurşundan yapılan esnek yastıklar üzerine inşa edilir böylece deprem sarsıntısı geldiğinde bu yastıklar esner ve binanın üst yapısına yapacağı deformasyon sınırlı kalır.

Japon mühendislerin geliştirdikleri deprem yalıtımı sistemi başka bir değişle binanın hava yastıkları üzerine kaldırılmasına benzetilir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Would you like to receive notifications on latest updates? No Yes