Enkazdan çıkarılanlar neden sarı alüminyumla örtülür? Uzmanlar açıkladı

Enkazdan çıkarılanlar neden sarı alüminyumla örtülür? Uzmanlar açıkladı

Haberlerde yer alan görüntülerde enkazdan çıkarılan vatandaşlara battaniye yeribe sarı alüminyum folyo ile örtmeleri herkes tarafından merak edilmeye başladı. Uzmanlar, enkazdan çıkarılanların neden alüminyum folyoya sarıldığını açıkladı. İşte enkazdan çıkarılanların alüminyum folyoya sarılma nedenleri…

Haberlerde yer alan görüntülerde enkazda çıkarılan vatandaşlara battaniye daha farklı bir örtü örtmek yerine örtülen sarı alüminyum merak edildi. Soğuk olmasına rağmen sarı alüminyumla depremzedelerin çıkarılmasının anlamını uzmanları açıkladı. İşte sarı alüminyumun faydaları…

Hemen hemen her deprem sonrası enkazdan çıkarılan yaralılara anına sarılan sarı alüminyum örtüsü en çok aratılan konu oldu. Soğuk hava olmasına rağmen battaniye ya da herhangi bir örtü örtülmeden sarı alüminyuma sarılmasını nedeni uzmanlar açıkladı.

Dünyanın en büyük doğal afet gerçeklerinden biri olan deprem sonrası enkazda kalan vatandaşlara sağlık ekiplerinin itinalı müdahalesindeki her konu merak edildi. Özellikle AFAD ekiplerinin müdahale ederken sık sık kullandıkları sarı alüminyumun sırrı ise çözüldü.

ENKAZDAN ÇIKARILANLARA NEDEN SARI ALÜMİNYUM ÖRTÜLÜR?

Sarı alüminyum, diğer alüminyum maddelerine oranla sıcağı tutan en etkili maddedir. Battaniye ya da örtüler vücut sıcaklığını birden artırarak beyne şok gitmesine neden olabilir. Bu yüzden sağlık uzmanları enkaz altında kalanlara sarı alüminyum örtüsü örterek öncelikle vücudun ısı dengesini kendi kendine dengelemesini sağlar.

Vücut ısıyı otomatik dengeledikçe kan akışı normalleşir. Çünkü vücut hem soğuktan hem de şoktan kitlenmiş haldedir. Yavaş yavaş çözülmesi için sarı alüminyum folya gibi güçlü maddeyle sarılması lazım.

Ayrıca sarı alüminyum vücudun mikrop kapmasını önler. Açık yaralar bu konuda çok risklidir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Would you like to receive notifications on latest updates? No Yes