Enkaz altında doğum! Anne öldü, bebek hayata tutundu

Enkaz altında doğum! Anne öldü, bebek hayata tutundu

Acil ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) Kahramanmaraş Pazarcık’ta 7.7 büyüklüğünde deprem olduğunu duyurdu. Deprem saati 04.17 olarak kaydedildi. Bölgede 13.24’te 7.6 büyüklüğünde ikinci bir büyük deprem daha oldu.

Depremin 10 ilde birden şiddetli şekilde hissedildiği açıklandı: Kahramanmaraş ve Hatay başta olmak üzere Kilis, Diyarbakır, Adana, Osmaniye, Gaziantep, Şanlıurfa, Adıyaman ve Malatya’dan acı haberler gelmeye devam ediyor.

Son dakika! Kahramanmaraş merkezli 7.7 ve 7.6’lık depremlerle sarsıldık! 10 il yerle bir…

3381 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

AFAD Deprem Risk Azaltma Müdürü Orhan Tatar, ‘285 artçı var. Bunlar sürekli değişiyor ve her dakika artıyor. Vatandaşlarımızdan hasarlı binalardan uzak durmalarını rica ediyoruz. Artçılar zaman zaman 5 ve üzerinde olabilir. Ciddi şekilde bir yıkım yaratabilir. Yaşamını yitirmiş sayısı 3 bin 381. Yaralı sayımız 20 bin 426. 5 bin 775 bina yıkıldı, teyidi yapılmamış bina sayısı toplam 11 bin 302″ dedi.

DÜNYA ÜLKELERİNDEN TÜRKİYE’YE YARDIM

Tarihi felaketin ardından dünya ayağa kalktı, kurtarma ve yardım ekipleri bir bir yola çıktı. Avustralya’dan Azerbaycan’a, Japonya’dan Yunanistan’a, ABD’den Lübnan’a, İsrail’den Almanya’ya, Güney Kore’den Katar’a, Rusya’dan İspanya’ya, Japonya’dan Tayvan’a yeryüzünün dört bir yanından uçaklar havalandı.

Dünya basını ‘100 yılın en büyük felaketi’ manşetini attı

ENKAZ ALTINDA DOĞUM

Öte yandan yaşanan felaket Suriye’yi de vurdu.10 yıldan uzun bir süredir iç savaşın yıkımını yaşayan ülke Kahramanmaraş’taki depremden çok ağır etkilendi. Depremde mültecilerin yoğun olduğu bölgeler büyük zarar görürken toplam 1356’dan fazla kişinin hayatını kaybettiği, 3419’dan fazla kişinin de yaralandığı bildirildi.

Tüm bu gelişmeler yaşanırken, Suriye’den gelen bir görüntü yürekleri burktu.Söz konusu o anlarda hamile bir kadın enkaz altında doğum yaptı. Kurtarma ekipleri bebeğin sağlıklı olduğunu, annenin ise hayatını kaybettiğini söyledi. Kısa süre içerisinde milyonlarca kişi tarafından izlenen video dünyada gündem oldu.

10 kenti yıkan depremde ikinci gün! Dünya acele ediyor! Türkiye’ye akın akın geliyorlar

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Would you like to receive notifications on latest updates? No Yes