“Depremler Anadolu yarımadasını 3 metre kaydırdı”

"Depremler Anadolu yarımadasını 3 metre kaydırdı"

“Depremler Anadolu yarımadasını 3 metre kaydırdı”

İtalyanın deprem ve volkanik hareketlilik konusunda otorite kabul edilen kurumu olan INGVnin başkanı Doglioni, İtalyan basınına yaptığı açıklamada, Kahramanmaraş merkezli toplamda 10 ili etkileyen depremleri değerlendirdi.

Doglioni, depremlerin Doğu Anadolu, Arap ve Afrika levhalarının buluşma noktasında yaşandığına dikkati çekerek, “Türkiyeyi boydan boya geçen iki büyük faydan biri harekete geçti. Bu aynı zamanda Ürdün, İsrail, Lübnan ve Suriyeden geçen Ölü Deniz fayıyla beraber Orta Doğunun en aktif faylarından biri ki Arap yarımadasını, Afrikadan ayırıyor.” dedi.

#mansethaberresim#3563167#

Bu fay boyunca zeminin hareket ettiğini ifade eden Doglioni, “Maksimum hareket alanında 3 metrelik bir kayma gerçekleşti.” diye konuştu.

#mansethaberresim#3563296#

Doglioni, şu an için 3 metrelik yer değiştirmenin ilk tahminleri olduğunu, ancak nihai tespiti uydu verilerini elde edince yapacaklarını ifade etti.

Doglioni, Türkiyede dün yaşanan depremlerin çok büyük depremler olduğunun altını çizdi.

#mansethaberresim#3563315#

Türkiyedeki depremleri yorumlayan diğer uzmanlar da Kahramanmaraş merkezli depremlerin, İtalyada 2016da yaşanan ve 300den fazla kişinin hayatını kaybettiği Amatrice depreminden bin kat daha güçlü olduğunu belirtti.

* Haberin görseli DHAdan servis edilmiştir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Would you like to receive notifications on latest updates? No Yes