SON DAKİKA DEPREM HABERİ: Şok harita! Türkiye depremi dünyada manşet: 16 ülke sallandı

SON DAKİKA DEPREM HABERİ: Şok harita! Türkiye depremi dünyada manşet: 16 ülke sallandı

Türkiye’nin güneyinde meydana gelen deprem fırtınası, dünyada ilk haber. Uluslararası haber ajansları Associated Press (AP) ve Agence France-Presse (AFP), depremi ‘acil’ koduyla dünyaya duyurdu.

‘7.8’lik deprem Türkiye’nin güneyini sarstı’ diyen AFP, ilerleyen saatlerde ‘Büyük deprem Türkiye’nin güneydoğusu boyunca binaları yıktı’ başlığıyla gelişmeleri aktardı.

Amerikan Jeolojik Araştırma Merkezi (USGS) verilerine göre 7.8’lik depremin yerin 17.9 kilometre altında gerçekleştiğini bildiren ajans, 15 dakika sonra ise 6.7 büyüklüğünde bir artçı şokun kaydedildiğini belirtti.

AFP, Türkiye’nin yanı sıra Suriye’de de yıkım yaşandığını, gece yarısı 04.17’de uykuda depreme yakalanan insanların pijamalarıyla dışarı fırladığını ve kar altında beklediğini yazdı. Lübnan, Suriye ve Güney Kıbrıs’taki AFP muhabirleri, depremi hissettiklerini bildirdi.

Amerikan Associated Press (AP) haber ajansı ise, ‘7.8 büyüklüğündeki şiddetli deprem Türkiye ve Suriye’de binaları yıktı’ başlığını kullandı. Çok sayıda binanın yerle bir olduğunu ve can kaybından korkulduğunu belirten ajans, Gaziantep’in yanı sıra Şanlıurfa, Diyarbakır, Malatya gibi şehirlerde yıkım yaşandığını yazdı.

Suriye’nin kuzeyinde tüm binaların yıkılmasıyla bir ‘felaket’ tablosu ortaya çıktığını aktaran AP, Halep ve Hama gibi şehirlerde de bazı binaların enkaza döndüğünü bildirdi.

Başkent Şam’da yaşayanların korkuyla sokağa fırladığını kaydeden AP, Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta ise yaklaşık 40 dakika süren sarsıntının ardından sokakların ana baba gününe döndüğünü duyurdu. Beyrut sakinleri evlerinden sokağa koştu ve araçlarına binip binalardan uzaklaşmayı denedi.

BBC: FİLİSTİN’DE 45 SANİYE HİSSEDİLDİ

Manşetinin tamamını depreme ayıran BBC, ‘Büyük deprem Türkiye ve Suriye’yi sarsarken yüzlerce ölü’ başlığını attı. Kurtarma ekiplerinin enkaz altında kalanları çıkarmak için zamana karşı yarış verdiğini kaydeden BBC, deprem anını gösteren güvenlik kamerası görüntülerini de yayınladı.

Filistin Gazze Şeridi’ndeki BBC yapımcısı Rüştü Ebualuf, 45 saniye devam eden depreme evinde yakalandığını söyledi.

7.4 büyüklüğünde deprem! Tarihi Gaziantep Kalesi yıkıldı

CNN International ‘Son dakika-7.8’lik ölümcül deprem Türkiye’yi vurdu’ başlığını tercih etti, ana depremin ardından sekiz şiddetli artçı sarsıntının kaydedildiğini yazdı. İnternet sitesinde dakikalar sonra canlı blog yayınına geçen televizyon, ‘Büyük depremde en az 500 ölü’ manşetini attı.

‘DAHA ÖNCE HİÇ BÖYLE BİR ŞEY HİSSETMEDİM’

Haberi manşetine taşıyan Al Jazeera, ‘Şiddetli deprem Türkiye ve Suriye’yi sallarken onlarca ölü’ dedi, bir Gaziantep sakininin sözlerine yer verdi:

Alıntı Metni

Depremi manşetinden canlı blogla sunan The Guardian gazetesi, ‘7.8’lik şiddetli depremin ardından Türkiye ve Suriye’de çok sayıda can kaybı’ dedi. Türkiye’nin en aktif deprem kuşaklarından birinde olduğunu yazan The Guardian, 1999 yılındaki 7.4’lük depremin son yıllardaki en kötü sonuçlara yol açtığını, 2020’de ise Elazığ’da 6.8 büyüklüğünde bir deprem meydana geldiğini belirtti.

‘ANADOLU, AFRİKA VE ARABİSTAN ARASINDAKİ KAVŞAKTA OLDU’

Wall Street Journal, ‘Şiddetli deprem Türkiye’yi vurdu, yüksek can kaybından korkuluyor’ başlığıyla sunduğu haberde USGS’nin açıklamasına yer verdi. USGS, depremin meydana geldiği noktanın aktif bir sismik bölge olduğunu vurgulayıp sarsıntının merkez üssünü Anadolu, Arabistan ve Afrika levhaları arasındaki kavşak olarak tanımladı. USGS’ye göre, 7.8’lik son depremin merkez üssünün 250 kilometre çevresinde 1970’lerden bu yana büyüklüğü 6’yı geçen üç deprem gerçekleşti.

Depremin büyüklüğünü 7.8 olarak duyuran USGS’nin yayımladığı haritaya göre, tarihi sarsıntı Türkiye ve Suriye’nin yanı sıra Lübnan, Ürdün, İsrail, Filistin, Mısır, Güney Kıbrıs, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC), Irak, İran, Suudi Arabistan, Gürcistan, Rusya, Azerbaycan ve Ermenistan’da hissedildi. USGS’nin haritasındaki kırmızı ve sarı bölgeler, şimdiye kadar en çok yıkımın bildirildiği yerler olarak dikkat çekiyor.

TSUNAMİ UYARISI KALDIRILDI

Akdeniz ülkesi İtalya, depremin ardından yayımladığı tsunami uyarısının seviyesini birkaç saat sonra düşürdü.

Corriere della Sera gazetesi, ‘Türkiye’de deprem, yüzlerce ölü! İtalya’nın güneyinde tsunami uyarısı kaldırıldı’ manşetiyle okurlarının karşısına çıktı.

La Repubblica ise, ‘Güney İtalya’da tsunami uyarısı kaldırıldı, demiryolu trafiği yeniden başladı’ dedi.

NEW YORK TIMES: 1939’DAN BU YANA EN BÜYÜK DEPREM

Canlı blogla deprem haberini sayfasına taşıyan New York Times, ‘İsrail ve Suriye’de de hissedilen ölümcül deprem Türkiye’yi vurdu’ başlığını kullandı, USGS’nin can kaybı uyarısını haberin spotunda aktardı. Canlı blogda, 7.8’lik depremin 1939’dan bu yana Türkiye’nin yaşadığı en şiddetli sarsıntı olduğu vurgulandı.

Türkiye’de yaşanan büyük depremler

TEHLİKELİ ANADOLU PLAKASI!

Tıpkı New York Times gibi depremi canlı blogla aktaran Washington Post, ‘7.8 büyüklüğündeki deprem Türkiye ve Suriye’de yüzlerce can aldı’ dedi, Türkiye’nin bulunduğu coğrafyada daha önce de ölümcül depremler meydana geldiğini hatırlattı. Columbia Üniversitesi araştırmasına göre, Türkiye her yıl saat yönünün tersine yavaşça yaklaşık 2,5 santimetre hareket eden ve batıya doğru kayan Dünya kabuğundaki bir blok olan Anadolu Plakası’nın üstünde yer alıyor. Anadolu Plakası, Avrasya, Arabistan, Afrika ve Ege plakalarıyla çevrili. Komşu plakalarla çarpışmaların neden olduğu hapsedilmiş gerilim, sık sık depremlere yol açabilir.

Washington Post, 1999 yılında 17 bin insanın yaşamını yitirdiği büyük depremin Türkiye için acı dolu hatıralar barındırdığını da hatırlattı.

USA Today, ‘Ölümcül 7.8 büyüklüğündeki deprem Türkiye-Suriye sınırını vurdu’ başlığını seçti.

Kanada televizyonu CBC’in başlığı ‘Türkiye ve Suriye’yi vuran güçlü depremin ardından yüzlerce can kaybı korkusu’ oldu.

Türkiye’yi deprem vurdu! Diyarbakır’da 8 katlı bina böyle yıkıldı

İngiliz The Times, ‘Türkiye ve Suriye’yi vuran depremde yüzlerce can kaybı’ manşetini attı, yıkılan binaların bazılarının depremin merkez üssünden yüzlerce kilometre uzakta olduğunu vurguladı.

The Telegraph, ‘Türkiye ve Suriye’yi yıkan 7.8 büyüklüğündeki depremden sonra yüzlerce can kaybı’ ifadesini manşetine çekti, sarsıntının Kıbrıs adası ve Mısır’da bile hissedildiğini yazdı.

İngiliz Daily Mail, ‘Tükiye’deki yıkıcı deprem: Ölümcül 7.8’lik sarsıntıda insanlar binaların enkazı altında kaldı’ dedi.

Independent, ‘7.8’lik deprem Türkiye ve Suriye’de binaları yıktı’ başlığıyla verdiği haberde çok sayıda can kaybından endişe duyulduğunu belirtti.

Content Video – Deprem anı bir mağazanın güvenlik kamerasında

‘KIYAMET’ SAHNELERİ

Yunan Kathimerini gazetesi de ‘7.8’lik ölümcül depremde onlarca can kaybı’ manşetiyle okurlarınnı karşısına çıktı.

Ethnos gazetesinin manşeti ‘Türkiye ve Suriye’den yıkıcı görüntüler: Ölümcül depremden sonra yüzlerce can kaybından korkuluyor’ oldu.

To Vima gazetesi manşetinden ‘Türkiye’de 7.8 büyüklüğünde şiddetli deprem-Ekipler enkaz altında kalan insanları arıyor’ dedi.

Ta Nea gazetesi, ‘7.8’den sonra Türkiye ve Suriye’de ‘kıyamet’ sahneleri: En az 500 ölü’ manşetini attı.

CNN Yunanistan ise, ‘Türkiye’de deprem, tarifsiz trajedi-Suriye’de de kaos’ başlığıyla gelişmeleri okurlarına sundu. CNN Yunanistan’a konuşan sismolog Gerasimos Papadopoulos, Türkiye-Suriye sınırında gerçekleşen büyük depremlerin Akdeniz’deki diğer sarsıntıları tetikleyebileceğini söyledi. Buna gerekçe olarak depremin yüzeysel ve çok büyük olmasını gösteren uzman, Doğu Anadolu fayının dünyadaki en aktif ve büyük hatlardan biri olduğunu hatırlattı.

Skai televizyonu da tıpkı CNN gibi ‘Türkiye’de tarifsiz trajedi’ manşetini attı, Türkiye ve komşusu Suriye’de en az 500 can kaybının olduğunu yazdı.

Depremin ardından Hatay’da doğal gaz boru hattı patladı!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Would you like to receive notifications on latest updates? No Yes