Kağıthane'deki 3'lük sarsıntı sonrası bilim insanları ‘kara fayı' üzerinde uzlaşana kadar sosyal medya akla ziyan komplo teorileri ile sallandı.

Kağıthane’deki 3’lük sarsıntı sonrası bilim insanları ‘kara fayı’ üzerinde uzlaşana kadar sosyal medya akla ziyan komplo teorileri ile sallandı.

İstanbul’da yaşanan 3 şiddetindeki depremin üssü Kağıthane olarak açıklandı. Deprem sırasında gök gürültüsüne benzer bir ses duyulduğu iddialarıyla birlikte sosyal medyada onlarca komplo teorisi üretildi. Uzmanlar sarsıntının Marmara’dan karaya uzanan fay kolundan kaynaklandığını söyledi.

İstanbul’da önceki gece saat 03.15’te 3 büyüklüğünde deprem meydana geldi. AFAD, sarsıntının merkez üssünü Kağıthane İlçesi olarak duyurdu. 10.66 km derinlikte yaşanan deprem, Avrupa Yakası’nda hissedildi. Bir yandan akıllara olası büyük İstanbul depremi gelirken, diğer yandan sarsıntının adresi tartışma konusu oldu. Depremi hisseden vatandaşlar o sırada şiddetli bir ses duyduğunu iddia etti. Bunun üzerine sosyal medyada birbiri ardına komplo teorileri üretildi. Özellikle İstanbul Boğazı’na demirleyen ABD gemisi USS Nitze ile HAARP projesi üzerinden birçok senaryo dillendirildi.

KARAYA UZANAN FAY KOLU

AKŞAM’a konuşan deprem uzmanı Prof. Dr. Şükrü Ersoy, merkez üssü olarak gösterilen yerde fay hattı olmadığını doğruladı ancak depremin nedenini şöyle anlattı: ‘Asıl tehlikeyi Marmara Denizi’ndeki Kuzey Anadolu Fayı (KAF) üzerinde bekliyoruz. Bu fayın yer yer karaya doğru ikincil kolları var. Bunlar büyük deprem oluşturmuyor ama bazı küçük depremlere neden olabiliyor. Avrupa yakasında Büyükçekmece ile Küçükçekmece’de körfezlerine giren bazı ikincil faylar var.Kâğıthane’deki depremin nedeni bilinmekle birlikte burada önemli bir fay zonu yok. Depremin yerini doğru saptanırsa daha doğru yorum yapma imkânı buluruz.’

ÖZEL ANLAM YÜKLEMEYİN

Bilim Akademisi üyesi Prof. Dr. Naci Görür de İstanbul’da karada daha önce de depremlerin yaşandığına dikkat çekti, şöyle konuştu: ‘Tuzla, Pendik, Kartal hattında 4’e varan depremler oldu. Bu tür faylar haritalanmamış olsa bile KAF boyunca olabilir. KAF zonuna sadece Marmara içerisinde dar bir zon olarak düşünmeyin. Kağıthane depremine bu açıdan bakın ve özel anlam yüklemeyin.’

YAPAY OLSA ZİKZAKLI GRAFİKLE ANLAŞILIR

Suni deprem ve Haarp teknolojisi iddialarına değinen Ersoy, ‘Depremleri kaydeden cihazlar bir sarsıntının doğal mı yoksa yapay mı olduğunu ortaya koyabilir. Kalp elektrosu gibi zikzaklı grafikler bir sarsıntının yapay olduğu anlaşılır. Bir deprem için atom bombası gibi büyük bir enerji gerekir’ dedi.

SOSYAL MEDYADA HAARP SENARYOSU

Deprem senaryolarıyla birlikte ABD’nin iklimi değiştirme projesi ve deprem silahı olduğu iddia edilen ‘HAARP’ Twitter’da gündem oldu. Kullanıcılar birbirinden ilginç paylaşımlar yaptı;

Daha önce de İngiliz savaş gemisi İstanbul Sarayburnu’na demirlemişti ve birkaç gün sonra Kartal’da 3.9 büyüklüğünde deprem olmuştu.

İçimden bir ses bu doğal bir deprem değil diyor.

Garip bir ses duyuldu! Neler oluyor? ABD gemisi İstanbul’da.

Boğazdaki ABD gemisi hâlen orada mı?’

Kâğıthane’de deprem olmaz, oluyorsa o deprem Haarp depremidir.

İstanbul’un altından fay hattı geçmiyor ki. Kâğıthane ne alaka.

Son 13 yıllık haritada İstanbul Havalimanı’nın yapımındaki patlamalar pembe noktalarla gösterildi, yapay deprem iddiaları çürütüldü.

12 KM DERİNDE PATLAMA OLMAZ

Jeoloji mühendisi Dr. Ramazan Demirtaş, Twitter’den son 13 yılda suni patlamalarla depremlerin birlikte gösterildiği bir harita paylaştı. Pembeyle gösterilen noktaların İstanbul Havalimanı yapımındaki patlamalar olarak kayıtlara geçtiğini, Kağıthane’deki sarsıntının ise 12 km derinlikte meydana geldiğini belirten Demirtaş, ‘Hemen HAARP’a kapılmayın’ yorumunu yaptı.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Would you like to receive notifications on latest updates? No Yes