HAARP nedir? HAARP yapay deprem yapabilir mi? İşte HAARP ile ilgili merak edilenler…

HAARP nedir? HAARP yapay deprem yapabilir mi? İşte HAARP ile ilgili merak edilenler…

Kahramanmaraş, gece saatlerinde yaşanan 7,7’lik büyük depremle sarsıldı. Kahramanmaraş ile birlikte çevre iller de depremi şiddetli bir şekilde yaşadı. Meydana gelen depremin ardından yüzlerce vatandaşımız hayatını kaybetti, binlercesi de yaralandı. Deprem sonrası HAARP teknolojisi iddiası yeniden gündem oldu. Peki HAARP yapay deprem yapabilir mi? HAARP nedir? İşte HAARP ile ilgili merak edilenler…

Türkiye sallanmaya devam ediyor. Gece saatlerinde 7,7’lik depremin ardından artçı sarsıntılar devam ediyor. Kahramanmaraş’taki büyük depremin ardından 6 Şubat 2023 Pazartesi günü öğle saatlerinde 7,6 büyüklüğünde bir deprem daha meydana geldi. Yaşanan depremler nedeniyle birçok ne yazık ki can kaybı haberleri geliyor. Deprem sonrası yapay deprem ürettiği iddia edilen HAARP teknolojisi merak konusu oldu. İşte detaylar…

HAARP NEDİR?

HAARP, Türkçe karşılığı “Yüksek Frekanslı Etkin Güneşsel Araştırma Program”ı olarak bilinen, ABD’nin Alaska eyaletinde yer alan bilimsel bir projedir.

HAARP YAPAY DEPREM ÜRETEBİLİR Mİ?

Hürriyet Gazetesi’nden Fulya Soybaş’ın kaleme aldığı yazıya göre Prof. Dr. Ercan, “Hayatımda duyduğum en saçma şey bu. Böyle bir şey olamaz. Bilimsel hiçbir açıklaması yok bu dediklerinin. Bunu ‘irkitilmiş bir sarsıntı’ olarak değerlendirmek en doğrusudur” diyerek bu iddiaları kesin bir dille yalanlıyor…

‘H.A.A.R.P. Silahı ve Nicola Tesla’ kitabının da yazarı olan araştırmacı-yazar Kürşad Berkkan, diri fay hattı olmayan ve ölçek nedeniyle haritalama yapılmayan bölgelerde kısa fay hatları bulunabildiğine, bunların da bir ile 4.3 büyüklüğünde deprem oluşturabileceğine dikkat çekiyor.

Yani Berkkan da bunun bir deprem olduğu düşüncesinde. ‘Ama bu HAARP teknolojisinin kullanılmadığı/ kullanılmayacağı anlamına gelmez’ diyerek şöyle devam ediyor: “ABD daha önce USS Providence denizaltısı ile MHD jeneratörü kullanarak faylara müdahale etti. MHD jeneratörü ile plazma halindeki gazlar, iletkenler vasıtasıyla elektromanyetik dalgaya çevrilir, bir silah gibi hedefe ulaşır ve tahribat oluşturur. Her araştıran için kolayca ulaşılabilecek onlarca resmi belge de mevcut. O nedenle ‘komplo teorisi’ deyip geçmek yerine bu iddiaları, konsoloslukların kapatılması, eski CIA yetkilisi Henry Barkey’in ‘Seçimlerde Türkiye’ye askeri müdahale düşünülmeli’ söylemi, Ege’de demirleyen ABD savaş gemisinin varlığı da düşünülerek daha geniş bir pencereden değerlendirmek gerekir. Dolayısı ile HAARP’i İstanbul büyük depremini tetikleyecek ve deyim yerindeyse Türkiye’yi kilitleyecek bir zamanda çalıştıracaklarını düşünüyorum. Ancak bunun Kâğıthane bölgesine yapılması da mantıklı olmaz. Bu nedenle de dün yaşanan depremin kısa fay hatlarındaki sıkışma sebebi ile olduğu kanaatindeyim.”

HAARP, iyonosferin özelliklerini ve davranışlarını araştırmak için Alaska Üniversitesi ile ortak yürütülen bir proje sonucunda kurulmuştur. Günümüzde Pentagon tarafından kontrol edilmekte ve ABD ordusunun hizmetindedir. Projenin kurulu olduğu Alaska’da iddialara göre 180 adet dev anten bulunmaktadır.

Bu antenler ile üretilen manyetik dalgalar, yetkililerin yaptığı açıklamalara göre; “gelebilecek füzeleri havadayken imha etme, toprağın altında incelemeler yapma, denizaltı gemileriyle haberleşmeyi kolaylaştırma ve atmosferin durumuna müdahale etme” gibi işlevler yapmaktadır.

HAARP projesi, ilk olarak Sırp asıllı ABD’li bilim adamı Nikola Tesla tarafından başlangıç düzeyinde oluşturulmuştur. Tesla, atmosfere düşük düzeyde manyetik dalgalar gönderilerek güçlü bir enerji oluşturulduğunu keşfetmiştir.

HAARP’ın kurulu olduğu bölgeye herhangi bir uçağın yaklaşması yasaktır.

AFAD’dan sosyal medyada ortaya atılan iddialarla ilgili şu açıklama geldi:

Vatandaşlarımızın sosyal medya başta olmak üzere çeşitli mecralarda kasıtlı ya da kasıtsız olarak paylaşılan asılsız bilgilere itibar etmemeleri, doğru bilgi için resmî kaynakları takip etmeleri büyük önem arz etmektedir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Would you like to receive notifications on latest updates? No Yes