Cildi hızlı yaşlandıran alışkanlıklar

Cildi hızlı yaşlandıran alışkanlıklar

Genç, canlı ve aydınlık bir cilde sahip olmak için cildinize iyi bakmanız gerekir. Ancak bazı alışkanlıklar cildinizin erken yaşlanmasına kırışıklıkların ortaya çıkmasına sebep olur. Cildinizin erken yaşlanmasını önlemek için dikkat etmeniz gereken noktalar var. Cildi hızlı yaşlandıran alışkanlıkları Posta.com.tr okurları için derledik.

Düzensiz beslenme, mevsim değişikliği, stres, yanlış bakım uygulamaları, düzensiz uyku gibi birçok sebep cildin erken yaşlanmasına sebep olur.

Cildinizi güçlendirmek ve hücrelerinizi yenilemek için doğru bakım yöntemlerini uygulamanız gerekir. Ancak bazen farkında olmadan yaptığınız alışkanlıklar sebebiyle cildinizin hızlı yaşlanmasına sebep olabilirsiniz.

Her zaman genç görünen bir cilde sahip olmak için uzak durmanız gereken alışkanlıkları bu yazımızda bulabilirsiniz.

DÜZENSİZ BESLENME

Düzenli ve dengeli beslenmediğinizde cilt sağlığını koruyamazsınız. Cildinizi güçlendirmek için vücudunuzun ihtiyacı olan vitamin ve mineralleri almanız gerekir.

Cilt sağlığını koruyan ve hücreleri yenilemeye yardımcı olan besinleri mutlaka beslenme listenize eklemeniz gerekir.

Cilde iyi gelen besinler; Havuç, kayısı, portakal, diğer sarı meyve ve sebzeler, ıspanak ve diğer yeşil yapraklı sebzeler, domates, yoğurt, yaban mersini, fındık, somon.

GÜNEŞ KREMİ KULLANMAMAK

Güneş ışınlarına çok fazla maruz kalan ve güneş ışınlarından korunmayan ciltler çok hızlı yaşlanır.

Cildi güneşten koruyamadığınızda kuruluk, tahriş ve kırışıklık gibi cilt sorunları belirginleşir.

Cilt sağlığınızı korumak ve geç yaşlanmak için cildinizi her mevsim güneşten korumanız önerilir. Bu sebeple kış aylarında bile mutlaka güneş kreminizi günlük cilt bakım rutinine eklemeniz gerekir.

CİLT TİPİNE UYGUN OLMAYAN BAKIM ÜRÜNLERİ

Cilt bakımı yapmadan önce cilt tipinizi iyi belirlemeniz gerekir. Cildiniz kuru, yağlı ve hassas olabilir. Her cilt tipine özel birçok bakım ürünü bulunur.

Bu sebeple cilt bakım ürünlerini cildinize uygun olarak seçmeniz önerilir. Cilde uygun olmayan bakım ürünleri cildinize fayda sağlamaz. Daha çok zarar verir. Cildin hasar görmesine ve kırışmasına sebep olabilir.

MAKYAJLA UYUMAK VE CİLDİ TEMİZLEMEMEK

Cildi hızlı yaşlandıran hatalardan biri de makyajla uyumak. Her gün düzenli olarak makyaj yapıyorsanız mutlaka eve geldiğinizde cildinizi arındırmanız gerekir. Çünkü gün içerisinde cildiniz biriken yağ, kir ve makyaj kalıntıları birçok cilt problemine sebep olur.

Cildin nefes almasını engeller. Bu sebeple de cilt kendini yenileyemez ve yaşlanma belirtileri ortaya çıkar.

Günde 2 kez cildinizi cilt tipinize uygun bir jel ya da köpük yardımıyla temizlemeniz gerekir. Temizleme işleminden sonra mutlaka nemlendirici bir krem sürmeniz önerilir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Would you like to receive notifications on latest updates? No Yes