Scholz duyurdu: Almanyanın milyonlarca çalışana ihtiyacı var

Scholz duyurdu: Almanyanın milyonlarca çalışana ihtiyacı var

Scholz duyurdu: Almanyanın milyonlarca çalışana ihtiyacı var

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Bild gazetesine verdiği demeçte Alman işgücüne katkı sağlaması için 2030a kadar 6 milyon ek işçi alacaklarını açıkladı.

Alman Bild gazetesine konuşan Scholz, “Ülke genelinde her yerinde işçi sıkıntısı var. Vasıflı çalışanları nereden bulacaksınız?” sorusunu yanıtladı.

2030a kadar Alman işgücü piyasasında 6 milyon ek işçiye ihtiyaçları olduğunu belirten Scholz, “Bunu yapmak için bir dizi önlem almamız gerekiyor: Çalışan anne ve baba sayısını artırabilmemiz için küçük çocuğu olan ebeveynlere destek olmamız gerek. Ayrıca 50li yaşlarının ortalarında işini kaybedenler de iyi maaşlı bir iş bulma şansına sahip olacak.” dedi.

“AVRUPA DIŞI ÜLKELERDEN UZMANLARA İHTİYACIMIZ VAR”

Bu tedbirlerin yeterli olmayacağını belirten Scholz, “Tüm bunlar tek başına yeterli olmayacak, Avrupa dışı ülkelerden de uzmanlara ihtiyacımız var. Bunun için en modern göçmenlik yasasını oluşturuyoruz. Bu yıl bitmeden gerekli maddeleri çıkaracağız. Almanyada çalışan insan sayısının ve dolayısıyla ekonomimizin büyüme oranlarının artacağına eminim.” ifadelerini kullandı.

Scholz, bu yanıtın ardından gelen “Daha fazla göç olursa, daha sıkı sınır dışı politikalarından bahsedebilir miyiz?” sorusunu ise şöyle yanıtladı:

“Ülkesinde tehlike altında olduğunun garantisini veremeyenler anavatanlarına geri dönmeli. Bunun ön koşulu, anavatanların vatandaşlarını da geri almasıdır ancak bu genellikle sağlanmıyor. Artık bu sorunu büyük bir kararlılıkla çözmeliyiz. Karşılığında da bu ülkelerden uzmanların bize gelmesi için yasal kanalları açacağız.”

*Haberin görselleri Associated Press tarafından servis edilmiştir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Would you like to receive notifications on latest updates? No Yes