Meteoroloji’den peş peşe açıklamalar: Kar yaklaşıyor! İstanbul teyakkuzda

Meteoroloji'den peş peşe açıklamalar: Kar yaklaşıyor! İstanbul teyakkuzda

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre: Ülkemiz genelinin çok bulutlu, Marmara, Ege, Akdeniz, İç Anadolu’nun güney ve doğusu, Doğu Karadeniz’in iç kesimleri, Doğu ve Doğu ve Güneydoğu Anadolu ile Eskişehir, Bolu, Ordu, Tokat ve Giresun çevrelerinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

Kıyı kesimlerde yağmur ve sağanak; iç kesimlerde karla karışık yağmur ve kar şeklinde görülmesi beklenen yağışların, Güney Ege, Doğu Akdeniz, Güneydoğu Anadolu’nun batısı ile Denizli çevreleri, Antalya’nın doğusu, Isparta’nın güney kesimleri, Şırnak ve Hakkâri çevrelerinde kuvvetli yağış ve yer yer yoğun kar yağışı şeklinde olması bekleniyor.

İç ve doğu kesimlerde buzlanma ve don ile birlikte yer yer pus ve sis görüleceği tahmin ediliyor. Doğu Karadeniz’in iç kesimleri ile Doğu Anadolu’nun güneydoğusunda yüksek kar örtüsüne sahip eğimli yamaçlarda çığ riski bulunmaktadır.

UYARILAR

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI: Yağışların: Güney Ege, Doğu Akdeniz, Güneydoğu Anadolu’nun batısı ile Denizli çevreleri, Antalya’nın doğusu, Isparta’nın güney kesimleri, Şırnak ve Hakkâri çevrelerinde kuvvetli yağış ve yer yer yoğun kar yağışı şeklinde olması başta buzlanma ve don olayına bağlı ulaşımda aksamalar ile kar yağışı olan yerlerde yer yer tipi şeklinde yağış gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir. Yağışların, öğle saatlerinde bölgenin batısında, gece saatlerinde doğusunda etkisini kaybetmesi bekleniyor.

KUVVETLİ RÜZGAR UYARISI: Yapılan son değerlendirmelere göre; 05.02.2023 Pazar günü rüzgarın sabah saatlerinden sonra Marmara’nın batısında (Trakya, İstanbul, Çanakkale, Balıkesir, Bursa’nın kuzey ve batısı, Yalova’nın batısı) zamanla Ege’nin batısında (İzmir, Manisa, Aydın’ın batısı) kuzey yönlerden kuvvetli rüzgar ve fırtına (60-80 km/sa), İstanbul Avrupa Yakasında yer yer tam fırtına (80-100 km/saat) şeklinde esmesi bekleniyor. Fırtınayla birlikte ulaşımda aksamalar, çatı uçması, ağaç devrilmesi, kar yağışı olan bölgelerde tipi gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

İZMİR İÇİN KUVVETLİ KAR VE DON UYARISI

Meteoroloji 2’nci Bölge Müdürlüğü, İzmir’in iç ve yüksek kesimlerinde, sabah saatlerinden itibaren kuvvetli kar yağışıyla beraber buzlanma, don ve kuvvetli rüzgar beklendiğini belirterek, vatandaşlardan dikkatli ve tedbirli olunmasını istedi.

Meteoroloji 2’nci Bölge Müdürlüğü Tahmin ve Erken Uyarı Merkezi’nden İzmir’in iç ve yüksek kesimlerinde kuvvetli kar yağışı beklendiği duyuruldu. Açıklamada” Yapılan son değerlendirmelere göre; 05 Şubat Pazar günü sabah saatlerinden itibaren İzmir’in iç ve yüksek kesimlerinde (300 metre ve yukarısı) kuvvetli kar yağışı (5-20 cm) beklendiğinden ulaşımda aksamalar, buzlanma ve don, kuvvetli rüzgarla birlikte tipi gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır” denildi.

Bandırma-İstanbul feribot seferleri iptal edildi

BURSA

Bursa’da beklenen kar yağışı akşam saatlerinde etkisini gösterdi. Kar yağışı kentin yüksek kesimleri ile kent merkezinde etkili oldu. Eskişehir Bölge Tahmin ve Erken Uyarı Merkezi ile Bursa Valiliği de vatandaşı yoğun kar yağışı ve şiddetli rüzgara karşı dikkatli olmaları yönünde uyardı.

Marmara’nın güneyinde, özellikle Bursa ve çevresinde beklenen kar yağışı, akşam saatlerinde etkisini gösterdi. 9 gündür Uludağ’da aralıksız yağan kar, akşam saatlerinde kent merkezinde etkili oldu. Ani bastıran kar yağışı nedeniyle ana arterlerde kısa süreli trafik oluştu. Hava sıcaklığının 3 derece olarak ölçüldüğü kent merkezinde kar yağışının etkisini artırarak devam etmesi bekleniyor.

Eskişehir Bölge Tahmin ve Erken Uyarı Merkezi’nce yapılan açıklamada, kent merkezinde 20 santimetre ve üzeri kar beklendiği duyuruldu. Vatandaşlar, buzlanma, don, kuvvetli rüzgar, tipi gibi olumsuzluklara karşı tedbirli olmaları yönünde uyarılırken, bir uyarı da Bursa Valiliği’nden geldi. Bursa Valiliği sosyal medya hesaplarından yaptığı duyuruda; “Eskişehir Bölge Tahmin ve Erken Uyarı Merkezi’nce yapılan son değerlendirmelere göre ilimizde rüzgarın sabah saatte 60-80 kilometre şeklinde esmesi beklendiğinden çatı uçması, ağaç ve direk devrilmesi, ulaşımda aksamalar, soba ve doğalgaz kaynaklı baca gazı zehirlemeleri gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır” ifadelerine yer verdi.

ADANA’DA 7 İLÇE İÇİN KUVVETLİ KAR UYARISI

Adana’nın yüksek kesimlerinde etki olan kar yağışı nedeniyle Adana Büyükşehir Belediyesi sosyal medya sayfasından uyarılarda bulundu. Belediye’den yapılan açıklamada, “Vatandaşlarımızın dikkatine. Tufanbeyli, Saimbeyli, Aladağ, Feke, Karaisalı, Kozan ve Pozantı’nın yüksek kesimlerinde kuvvetli kar yağışları beklenmektedir. Tüm ekiplerimiz teyakkuz halinde olacaktır. Vatandaşlarımızın kötü hava koşullarına hazırlıklı olması gerekmektedir” denildi

İstanbul’a kar geliyor! THY 238 seferi iptal etti

BÖLGELERİMİZDE HAVA

HAVA SICAKLIĞI: Kıyı kesimlerde mevsim normalleri civarında, iç kesimlerde normallerinin 2-4 derece altında seyretmesi bekleniyor.

RÜZGAR: Genellikle güney ve güneybatı, yurdun güney ve batı kesimlerinde kuzeyli yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette, Marmara’nın batısı ve Kıyı Ege’de kuvvetli ve fırtına (60-100 km / saat) eseceği tahmin ediliyor.

MARMARA

Çok bulutlu, bölge genelinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların, genellikle yağmur, yüksek kesimlerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor. Rüzgarın batısında kuvvetli ve fırtına(60-80 km/saat), İstanbul’un Avrupa yakasında yer yer tam fırtına( 80- 100 km / saat) şeklinde eseceği tahmin ediliyor.

EGE

Çok bulutlu, bölge genelinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların, kıyılarda yağmur ve sağanak, iç kesimlerde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması beklenen yağışların İzmir, Aydın, Muğla ve Denizli çevrelerinde kuvvetli ve yer yer yükseklerinde yağun kar şeklinde olması bekleniyor. Rüzgarın batısında kuvvetli ve fırtına(60-80 km/saat) şeklinde eseceği tahmin ediliyor.

AKDENİZ

Çok bulutlu, bölge genelinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Kıyı kesimlerde sağanak, iç kesimlerde karla karışık yağmur ve yükseklerde kar şeklinde görülmesi beklenen yağışların, Antalya’nın doğu kesimleri, Isparta’nın güneyi ve Doğu Akdeniz’de kuvvetli, iç kesimlerinde yoğun kar şeklinde olması bekleniyor.

Doğu’da kar esareti! İşte kapanan yollar

İÇ ANADOLU

Çok bulutlu, güney ve doğusu ile Eskişehir çevrelerinin kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

BATI KARADENİZ

Bölge genelinin çok bulutlu, bu akşam saatlerinde Bolu çevrelerinin kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

ORTA ve DOĞU KARADENİZ

Çok bulutlu, Doğu Karadeniz’in iç kesimleri ile Ordu, Giresun ve Tokat çevrelerinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların, kıyılarda yağmur, iç kesimlerde karla karışık yağmur ve kar şeklinde görülmesi bekleniyor. Doğu Karadeniz’in iç kesimlerinde, yüksek kar örtüsüne sahip eğimli yamaçlarda çığ riski bulunmaktadır.

DOĞU ANADOLU

Parçalı ve çok bulutlu, bölge genelinin kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların, Şırnak ve Hakkâri çevrelerinde yoğun kar şeklinde görülmesi bekleniyor. Bölgenin güneydoğusunda, yüksek kar örtüsüne sahip eğimli yamaçlarda çığ riski bulunmaktadır.

GÜNEYDOĞU ANADOLU

Çok bulutlu, bölge genelinin karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların batısında kuvvetli ve yer yer yoğun kar şeklinde olması bekleniyor.

VALİ YERLİKAYA’DAN AÇIKLAMA

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya da yaptığı açıklamada, “Meteorolojik verilere göre; Pazar günü İstanbul’da kuvvetli rüzgar ve fırtınanın (60-80 km/s), Avrupa Yakası’nda yer yer tam fırtına (80-100 km/s) şeklinde esmesi bekleniyor. Lütfen ulaşımda aksama, çatı uçması, ağaç devrilmesi gibi olumsuzluklara karşı tedbirli olalım.” dedi.

MOTOKURYELERE UYARI

Yerlikaya bir diğer paylaşımında “Yarın için önemli bir uyarım da özellikle #motosiklet sürücülerimiz ve motokuryelerimize! Kuvvetli fırtına nedeniyle köprü geçişlerindeki olumsuzluklara karşı lütfen dikkatli olalım. Can güvenliğimiz taşıdığınız ürünlerden de, zamanla yarıştan da çok daha kıymetli.” ifadelerini kullandı.

KIŞ LASTİĞİ HATIRLATMASI

Vali Yerlikaya, “Trafik Polislerimiz şehrimizin çeşitli noktalarında gün boyu kış lastiği denetimlerine devam ettiler. Can güvenliği en önemli önceliğimiz. Kar ve buzlanmalara karşı KIŞ LASTİĞİ takmadan trafiğe çıkmayalım.” uyarısı yaptı.

THY’DEN SEFER İPTALLERİ

Türk Hava Yolları, İstanbul Havalimanı’ndan 5 ve 6 Şubat tarihlerinde toplam 238 seferini iptal etti.

“Kış lastiği yoksa araçlarda dışarı çıkmayalım”

CNN Türk’e katılan Şen son durumu canlı yayında değerlendirdi. Şen’in açıklamaları şöyle; İstanbul’da hava tahmini yapmak çok zor bir iştir. Ama kar bu gece yüksek yerlere karla karışık yağmur yapar. Pazar günü öğleden sonra yükseklerden sonra aşağılara doğru iner. Pazartesi ve salı daha yoğun kar yağışı yapar.

İstanbul gibi bir yere kar yağacak. Pazartesi günü 15 günlük aradan sonra okullar açılıyor. Bana göre pazartesi ve salı günü okulların 2 gün tatil edilmesi lazım. Sıcaklık bariz şekilde düşüyor. Bu düşüş önemlidir. Yere yağan karın birikmesi demektir. Riski yönetmemiz lazım. Kış lastiği yoksa araçlarda dışarı çıkmayalım. Yollara solüsyon dökelim. Okulları tatil edelim. O kadar servis aracının yollara çıkması zor olacak.

Erdek-Tekirdağ ve Adalar feribot seferleri iptal edildi

Erdek-Tekirdağ, Erdek-Avşa Adası ve Erdek-Marmara Adası arasında yapılması planlanan deniz ulaşımı seferleri, Marmara Bölgesi’ni etkisi altına alan kar, yağmur ve rüzgar sebebiyle iptal edildi. Marmara RoRo işletmesinden yapılan açıklamaya göre, 06:00 Erdek-Saraylar-Barbaros, 09:00 Saraylar-Barbaros, 15:00 Barbaros-Saraylar, 17:00 Barbaros-Marmara-Erdek, 19:15 Marmara-Erdek, 17:00 Erdek-Marmara-Barbaros ve 18:30 Marmara-Barbaros feribot seferleri hava muhalefeti sebebiyle iptal edildi. 05-06 Şubat 2023 Pazar ve Pazartesi günleri Gestaş işletmesinin yaptığı açıklamaya göre Narlı Adalar (Narlı, Marmara Adası, Paşalimanı Adası/Balıklı İskelesi, Avşa Adası) hattında, olumsuz hava şartlarından dolayısı ile tüm seferler iptal edildi.

VALİ YERLİKAYA ALINAN TEDBİRLERİ PAYLAŞTI

İstanbul Valiliği, Meteoroloji Bölge Müdürlüğünün son açıklamasının ardından vatandaşları olumsuz hava koşullarına karşı dikkatli ve tedbirli olmaları konusunda uyardı.

Meteoroloji Bölge Müdürlüğünün saat 13.00’te alınan son verileri paylaşması üzerine İstanbul Valiliği de olumsuz hava koşullarına karşı basın açıklaması yayımladı. Vatandaşları dikkatli ve tedbirli olmaları konusunda uyaran Valiliğin açıklamasında; “İlimizde karla mücadele çalışmalarını yürütmek üzere; AFAD, Büyükşehir ve ilçe belediyeleri, güvenlik, trafik, sağlık ve ulaştırmaya ilişkin görevleri bulunan tüm kurumlarımız 24 saat esasına göre hizmete hazır bulunacaklardır” denildi.

Açıklamada ayrıca 5 bin 277 kilometre yol ağı üzerinde 11 bin 130 personelin, 171 acil çıkış noktası ve 23 Otoyol Hizmet Tesisin, 57 iş makinesi noktasında 2 bin 591 iş makinesinin bulunduğunu ve 101 noktada 475 bin 400 ton tuz ile 3 bin 640 ton solüsyon kapasitesi ile kar ve buzlanma ile mücadele çalışmalarına hazır durumda olduğu belirtildi. İl Jandarma Komutanlığının 437 araç ve 2 bin 142 personel, İl Emniyet Müdürlüğünün 210 araç ve 703 personel, Kızılay’ın 101 noktada 2 bin 300 çalışan, gönüllü ve 162 araç, AFAD İl Müdürlüğünün ise bin 250 çalışan, gönüllü ve 84 araç ile karla mücadele çalışmalarına destek vereceklerini vurguladı. Ayrıca bu çalışmalarda kullanılmak üzere temin edilen iş makinesi, çekici ve kurtarıcı sayısının, 2022 yılına göre yüzde 143 oranında arttırıldığı da açıklamada yer aldı.

Vatandaşları dikkatli olması konusunda uyaran İstanbul Valiliği, “Otoyol güzergahındaki 23 hizmet tesisinde 5 bin 598 araçlık parklanma kapasitesi mevcuttur. İlimizde olumsuz hava koşulları ve karla mücadele çalışmaları ile karayolu, havayolu, demiryolu ve deniz ulaşımında ilgili kurumlarımızca sürdürülen çalışmalar, Afet ve Acil Durum Yönetim Merkezimizde 24 saat esasına göre takip edilmektedir. İstanbul istikametine yola çıkacak kamyon, tır ve diğer araç sürücülerimizin, bölgemizdeki olumsuz hava koşulları nedeniyle mağduriyet yaşamamak için, kış lastiği takılması ve yapılan uyarılara riayet edilmesi konusunda gerekli hassasiyeti göstereceklerine inanıyoruz” ifadelerine yer verdi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Would you like to receive notifications on latest updates? No Yes