KAR TATİLİ OLAN İLLER | İstanbul, Ankara, İzmir’de okullar tatil mı? Kar tatili haberleri gelmeye başladı!

Hafta sonu birçok bölgede etkili olan yağış sonrasında gözler olası kar tatili haberleri için Valiliklerden gelecek açıklamalara çevrildi. Meteoroloji Genel Müdürlüğü hava durumu tahminlerinde kar yağışı alacak bölgeleri duyurdu. Peki, İstanbul, Ankara ve İzmir’de okullar tatil olacak mı?

Hafta sonu birçok bölgede etkili olan yağış sonrasında gözler olası kar tatili haberleri için Valiliklerden gelecek açıklamalara çevrildi. Meteoroloji Genel Müdürlüğü hava durumu tahminlerinde kar yağışı alacak bölgeleri duyurdu. Peki, İstanbul, Ankara ve İzmir’de okullar tatil olacak mı?

Meteoroloji ve AFAD’ın uyarıları sonrasında birçok bölgede kar önlemi alınmaya başlandı. 15 tatilin 6 Şubat 2023 Pazartesi günü sona erecek olması nedeniyle “kar tatili olacak mı?” sorusu akıllara geldi. İşte detaylar…

İSTANBUL VALİSİ ALİ YERLİKAYA’DAN KAR AÇIKLAMASI

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda bugün saat 17.00’den itibaren, zorunlu olmadıkça trafiğe çıkılmaması konusunda uyardı. Yerlikaya mesajında, “14.15 itibarıyla, Meteoroloji Bölge Müdürlüğümüzden alınan bilgilere göre İstanbul’da; bu akşam karla karışık yağmur ve kar yağışı beklenmektedir. Gerekli tedbirlerimizi aldık. Lütfen; 17.00’den itibaren zorunlu olmadıkça trafiğe çıkmayalım” dedi.

MUŞ, BİTLİS, ŞANLIURFA VE DİYARBAKIR’DA KAR TATİLİ HABERİ GELDİ

Bitlis’te etkili olan kar yağışı nedeniyle 302 köy yolu, ulaşıma kapandı. Kar kalınlığının 107 santimetreyi geçtiği kentte, merkez ile Güroymak ve Hizan ilçelerinde okullar 1 gün süre ile tatil edildi.

Şanlıurfa’da olumsuz hava koşulları nedeniyle okullar yarın tatil edildi. Vali Salih Ayhan, sosyal medya hesabında yaptığı açıklamada, yarıyıl tatilinin bir gün uzatıldığını bildirdi.

Diyarbakır Valiliği: İlimizde etkili olan kar yağışı nedeniyle 06.02.2023 Pazartesi günü Eğitim-Öğretime (örgün ve yaygın eğitim) bir günlüğüne ara verilmiş olup, hamile ve engelli kamu personelimiz bir gün idari izinli sayılacaktır.

Muş Valiliği: Elverişsiz hava koşulları ile meteorolojik buzlanma, fırtına ve kuvvetli yağış uyarısı birlikte değerlendirildiğinde, 5442 sayılı İl İdaresi Kanununun 11/C maddesi gereğince; 06-07 Şubat 2023 Pazartesi ve Salı günü İl genelinde eğitim-öğretime 2 gün süre ile ara verilmesine karar verilmiştir. Her ikisi de çalışan anne ve babalardan lise çağından küçük çocuğu olup bakacak kimsesi olmayanların istekleri halinde ebeveynlerinden biri, kurumlarınca idari izinli sayılacak, kurum amirlerince bu hususta gerekli tedbirler alınacaktır.

Adıyaman Valiliğinden de yapılan yazılı açıklamada, ilk ve orta dereceli okullarda eğitime 1 gün ara verildiği duyurularak, “İlimiz genelinde yoğun kar yağışının devam edeceği değerlendirildiğinden yollarda oluşabilecek buzlanma ve ulaşımda yaşanabilecek olumsuzluklar göz önünde bulundurularak ilimiz genelinde ilk ve orta dereceli okullarda 6 Şubat Pazartesi günü eğitime 1 gün ara verilmiştir. Ayrıca, kamuda çalışan engelli ve hamile kamu personelleri de aynı gün idari izinli sayılacaktır” ifadelerine yer verildi.

Gaziantep Valisi Davut Gül, sosyal medya hesabından, “Gaziantep’teki yoğun kar yağışı  dolayısıyla 6 Şubat Pazartesi günü tüm eğitim kurumları ve rehabilitasyon merkezleri bir gün tatil edilmiştir. Engelli ve gebe kamu personelleri idari izinli sayılacaktır. Kar topu oynayıp kitap okuyun” paylaşımı yaptı.

Sivas Valiliği: Gece saatlerinden itibaren başlayacak, zaman zaman tipi şeklinde beklenen kar yağışının ulaşımda aksamalar, buzlanma ve don olayı başta olmak üzere meydana getirebileceği olumsuzluklara karşı tedbir amaçlı olarak; İl genelinde Millî Eğitim Bakanlığına bağlı her tür ve derecedeki (anasınıfı, müstakil anaokulu, ilkokul, ortaokul, lise) resmi – özel örgün ve yaygın eğitim kurumlarında 06.02.2023 Pazartesi günü 1 (bir) gün süre ile eğitim öğretime ara verilmiştir. Ayrıca, kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan görevli personellerden hamile, engelli, diyaliz hastaları, kalp ve böbrek yetmezliği, kanser vb. kronik ağır hastalığı olan kamu görevlileri 06.02.2023 Pazartesi günü 1 (bir) gün süre ile idari izinli sayılacaklardır.

Malatya Valiliği, kar yağışı nedeniyle il genelinde, Milli Eğitim Bakanlığı’na tüm okulların 6 Şubat Pazartesi günü tatil olduğunu duyurdu. Valilikten yapılan yazılı açıklamada, “Malatya ili genelinde devam eden olumsuz hava koşullarına bağlı olarak kara yollarında oluşan buzlanma nedeniyle ulaşımda yaşanacak sorunlara binaen tüm ilçelerimizde bulunan MEB’e bağlı okullar ve eğitim kurumları 6 Şubat’ta bir gün süre ile tatil edilmiştir” denildi.

Tunceli Valiliği’nden yapılan açıklama şöyle; Tunceli ilimiz genelinde devam eden ve akşam saatlerinde şiddetini arttırması beklenen kar yağışı nedeniyle olası risklerin önüne geçmek üzere; 06.02.2023 Pazartesi günü (1 gün süre ile) ilimiz genelindeki okulların tüm kademelerinde (Halk Eğitim, Gençlik Spor Kursları vb. dahil ) eğitim ve öğretime ara verilmiştir. Kamuda çalışan hamile ve engelli personellerimiz de aynı gün idari izinli sayılacaktır.

Hakkari Valiliği’nden yapılan açıklamada “İlimiz genelinde etkili olan kar yağışı ve olumsuz hava koşulları nedeniyle 06.02.2023 Pazartesi günü İlk ve Orta dereceli eğitim öğretim kurumları, Özel Öğretim Kusları, Halk Eğitim Merkezleri, Rehberlik ve Araştırma Merkezleri ve Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezlerinde eğitim öğretime 1(bir) gün ara verilmiş olup, engelli ve hamile kamu personeli de 1 gün idari izinli sayılacaktır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.” denildi.

Elazığ’da yoğun kar yağışı dolayısı 6-7 Şubat tarihlerinde okullar 2 gün tatil edildi. Elazığ’da öğrencilerin merakla beklediği haber Elazığ Valiliği’nden geldi. Elazığ Valisi Dr. Ömer Toraman başkanlığında saat 17:00’da toplanan İl Hıfzıssıhha Meclisi Kurulunda alınan kararla ilk ve orta dereceli okulların 6-7 Şubat tarihleri arasında 2 gün tatil edilmesi kararı alındı. Valilikten yapılan açıklamada, “Sevgili çocuklar, olumsuz hava şartları nedeniyle il genelinde (ilçeler dahil) tatilin 2 gün uzatılmasına karar verdik. Bu arada engelli ve hamile kamu çalışanları da idari izinli sayılacaktır” denildi.

Kahramanmaraş’ta etkili olan kar yağışı nedeniyle eğitime bir gün süreyle ara verildi. Tüm Türkiye’yi etkisi altına alan kar Kahramanmaraş’ta da etkili oldu. Dün başlayan ve bugün de devam eden kar yağışları sonrası Kahramanmaraş Valiliği yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, “İlimiz geneli ilk ve orta dereceli okullarda 6 Şubat Pazartesi günü eğitime bir gün ara verilmiştir” denildi.

İSTANBUL, ANKARA, İZMİR’DE OKULLAR TATİL OLACAK MI?

İstanbul, Ankara ve İzmir Valiliklerinden henüz kar tatili ile ilgili resmi bir açıklama gelmedi. Bu nedenle olası kar tatili haberleri için bulunulan ile ait Valiliğin resmi internet adreslerini ve sosyal medya hesaplarını kontrol etmekte fayda var.  

SON DAKİKA: 3 ilde eğitime kar engeli!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Would you like to receive notifications on latest updates? No Yes