İstanbul’da kar alarmı! İşte en çok kar yağışı görülecek 5 ilçe

İstanbul'da kar alarmı! İşte en çok kar yağışı görülecek 5 ilçe

İstanbul için kar alarmı verildi. Batı bölgeler hariç yurdun büyük bölümü kar altında. Meteoroloji İstanbul dahil 25 il için sarı ve kuruncu kodlu kar uyarısı yaptı. İstanbul’da kar yağışı ve fırtına aynı anda görülecek. İstanbul’da uçak ve feribot seferleri iptal olurken en çok kar yağışı alacak ilçe de netleşti. İşre 5 şubat hava durumu raporu…

Ankara’da iki gündür etkisini gösteren kar yağışı, önceki gece geç saatlerde yoğunlaştı. Kentin tamamı beyaza büründü. İstanbul’da ise bugünden itibaren kar ve fırtına bekleniyor. Rüzgarın hızı 100 km’yi bulacak. THY, olumsuz hava koşulları nedeniyle bugün ve yarın İstanbul Havalimanı’ndan 238 seferini iptal etti. Kar yağışı perşembe gününe kadar etkili olacak.

BUGÜN HAVA DURUMU NASIL OLACAK?

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre: Ülkemiz genelinin çok bulutlu, Marmara’nın kuzey ve doğusu, Ege, Akdeniz, İç Anadolu, Doğu Karadeniz’in iç kesimleri, Doğu ve Güneydoğu Anadolu ile Tokat, Rize ve Artvin çevrelerinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Kıyı kesimlerde yağmur ve sağanak; yağış alan diğer yerlerde karla karışık yağmur ve kar şeklinde görülmesi beklenen yağışların, Akdeniz, Doğu Anadolu’nun güneyi, Güneydoğu Anadolu ile Balıkesir, Bursa, Afyonkarahisar, Denizli, Konya, Karaman çevreleri ile İstanbul’un kuzeybatısı ve Kırklareli’nin doğusunda kuvvetli yağış ve yer yer yoğun kar yağışı şeklinde olması bekleniyor. İç ve doğu kesimlerde buzlanma ve don ile birlikte yer yer pus ve sis görüleceği tahmin ediliyor. Doğu Karadeniz’in iç kesimleri ile Doğu Anadolu’nun güneydoğusunda yüksek kar örtüsüne sahip eğimli yamaçlarda çığ riski bulunmaktadır.

HAVA SICAKLIĞI: Kıyı kesimlerde mevsim normalleri civarında, iç kesimlerde normallerinin 2-4 derece altında seyretmesi bekleniyor.

RÜZGAR: Genellikle güney ve güneybatı, yurdun güney ve batı kesimlerinde kuzeyli yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette, Marmara’nın batısı ve Kıyı Ege’de kuvvetli ve fırtına (60-90 km/saat) eseceği tahmin ediliyor.

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI: Akdeniz, Doğu Anadolu’nun güneyi, Güneydoğu Anadolu ile Balıkesir, Bursa, Afyonkarahisar, Denizli, Konya, Karaman çevreleri ile İstanbul’un kuzeybatısı ve Kırklareli’nin doğusunda kuvvetli yağış ve yer yer yoğun kar yağışı şeklinde olması beklenen yağışların başta buzlanma ve don olayına bağlı ulaşımda aksamalar ile kar yağışı olan yerlerde yer yer tipi şeklinde yağış gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

KUVVETLİ RÜZGAR UYARISI: Yapılan son değerlendirmelere göre; rüzgarın sabah saatlerinden sonra Marmara’nın batısında (Trakya, İstanbul, Çanakkale, Balıkesir, Bursa’nın kuzey ve batısı, Yalova’nın batısı) zamanla Ege’nin batısında (İzmir, Manisa, Aydın’ın batısı) kuzey yönlerden kuvvetli rüzgar ve fırtına (60-80 km/sa), İstanbul Avrupa Yakasında yer yer tam fırtına (80-100 km/saat) şeklinde esmesi bekleniyor. Fırtınayla birlikte ulaşımda aksamalar, çatı uçması, ağaç devrilmesi, kar yağışı olan bölgelerde tipi gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

25 İL İÇİN SARI VE TURUNCU KODLU UYARI

 Meteoroloji Genel Müdürlüğü Ağrı, Artvin, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Giresun, Hakkari, Kars, Malatya, Muş, Ordu, Rize, Siirt, Trabzon, Tunceli, Van, Bayburt, Batman, Şırnak ve Ardahan için turuncu kodlu uyarı yapılırken, Gümüşhane, Mersin, Adana ve Antalya illeri için ise sarı kodlu verildi.

İSTANBUL’A KAR NE ZAMAN YAĞACAK?

Meteoroloji Uzmanı Mehmet Özdemirci, İstanbul’un merakla beklediği karın ne zaman, ne kadar sürede ve şehrin nerelerine yağacağını anlattı: “Kar yağışı ülkemizin büyük bir bölümünde çarşamba, perşembe gününe kadar etkisini sürdürecek. İstanbul’da bugün karla karışık yağmur, Avrupa yakası ve yüksekleri ağırlıklı olmak üzere kar yağışlı, pazartesi günü ise havanın biraz ısınmasıyla birlikte merkezi bölgelerinde tekrar karla karışık yağmur olmasını bekliyoruz.

PERŞEMBEYE KADAR SÜRER

Perşembe gününe kadar kar yağışı olabilir. İstanbul’da rüzgâra da dikkat çekmek istiyorum. Bugün kuzey yönlerden saatte 60 ila 80 kilometre hızla kuvvetli rüzgâr ve fırtına bekliyoruz. Avrupa yakasında ise rüzgârın hızının saatte 100 kilometreye ulaşabileceğini tahmin ediyoruz. İstanbul’da ulaşımda aksamalar ve tipi de görülebilir.

ANKARA’DA DON OLABİLİR

Ankara’da bugün gece itibarıyla kar yağışı bekliyoruz. Güney ilçelerinde kar yağışı yer yer yoğun olacak. Ayın 9’undan sonra yağışlar ülkenin kuzey kesimlerinde kalacak. Büyük bir bölümünde yağışbeklemiyoruz. Salı gününden sonra hava sıcaklıkları daha da azalacağından, yer yer kuvvetli don görülebileceğini tahmin ediyoruz.”

İSTANBUL’DA TURUNCU KOD TUZ VE KÜREME ARAÇLARI HAZIR

Meteoroloji bugün İstanbul’da beklenen kuvvetli fırtına nedeniyle turuncu kodlu uyarıda bulundu. CNN TÜRK Meteoroloji Danışmanı Prof. Dr. Orhan Şen, “Yarın (bugün) öğleden sonra kar yağışı aşağılara kadar iner. Pazartesi ve salı günü biraz daha kuvvetli bir yağış var. Pazartesi günü biraz daha trafiği gevşetici tedbirler almamız lazım” dedi. Yetkililer vatandaşları bugün ve yarın evden çıkmamaları için uyardı. İBB, tuzlama ve kar küreme araçlarını hazır tuttu. 350 aracı yeniledi. İstanbul Valiliği koordinasyonundaki Karla Mücadele Hazırlık Toplantısı’nda da alınan tedbirler değerlendirildi.

THY SEFERLERİ İPTAL

Türk Hava Yolları (THY), elverişsiz hava koşulları ve gelmesi beklenen kar yağışı nedeniyle İstanbul Havalimanı’ndan dün ve bugün 72’si iç, 166’sı dış hat olmak üzere toplam 238 seferini iptal etti.

FERİBOTLAR DA İPTAL

Çanakkale’nin Gökçeada ve Bozcaada ilçelerine de, Kuzey Ege Denizi’nde etkili olması beklenen fırtına nedeniyle bugün ve yarın yapılması planlanan feribot seferleri iptal oldu.

KAR FIRTINA İLE BİRLİKTE GELECEK

Meteoroloji Genel Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre, bugün rüzgar İstanbul Avrupa yakasında yer yer tam fırtına (saatte 80-100 kilometre) şeklinde esecek. Yağmur ve karla karışık yağmur şeklinde görülecek yağışların, pazartesi günü öğle saatlerinden itibaren il genelinde kar yağışına dönüşmesi bekleniyor.

11 BİN 130 PERSONEL GÖREV YAPACAK

İstanbul Valiliği beklenen kar yağışı ile ilgili tedbirleri açıkladı.

Açıklamada, “11 bin 130 personel, 171 acil çıkış noktası ve 23 otoyol hizmet tesisi (OHT), 57 iş makinesi noktasında 2 bin 591 İş Makinası, 101 Noktada 475,400 ton tuz, 3 bin 640 ton solüsyon kapasitesi ile kar ve buzlanma ile mücadele çalışmalarına hazır durumda bulunmaktadır” denildi.

THY’DEN SEFER İPTALLERİ

Türk Hava Yolları (THY) 5-6 Şubat’ta İstanbul’da beklenen hava muhalefeti nedeniyle toplam 238 seferin iptal edildiğini duyurdu. THY Basın Müşavirliği’nden yapılan açıklamada, iptal kararlarının Meteorolojik Acil Durum Komitesi (MADKOM) kararı gereğince alındığı belirtildi. Açıklamada, “238 sefer iptali yapılmıştır. Bunların 72’si iç hat, 166’sı dış hat seferidir. Operasyon gereği, iptal sayılarının artması muhtemeldir.” denildi. Seferleri iptal olan yolcuların, bilet iade ve değişim işlemlerini THY mobil uygulaması ve internet sitesi üzerinden hızlıca yapabileceği duyuruldu.

“YENİ BİR SİSTEM GELİYOR”

Beklenen yağışla ilgili NTV Meteoroloji Uzmanı Dilek Çalışkan değerlendirmelerde bulundu.

Önümüzdeki 3 gün Türkiye’nin büyük bir bölümünde kar yağışı olacağını söyleyen Çalışkan, “Yeni bir sistem geliyor. Pazar, pazartesi, salı ve çarşamba İstanbul’da kar yağışı bekliyoruz.” dedi.

EN ÇOK KAR YAĞIŞI ALACAK 5 İLÇE

 “Bu kar tamamen rüzgarın gücüyle olacak” diyen Çalışkan, şunları kaydetti:

“Karadeniz üzerinden devamlı nem taşıyarak kar getirecek. Sabah saatlerinde önce Avrupa yakasında başlayacak. En yoğun yağışı Çatalca, Arnavutköy, Büyükçekmece, Beylikdüzü ve Esenyurt alacak.”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Would you like to receive notifications on latest updates? No Yes