İstanbul’da beklenen kar başladı, Meteoroloji’den son dakika fırtına uyarısı geldi! Valilik: 18.00’den itibaren yasak!

İstanbul'da beklenen kar başladı, Meteoroloji’den son dakika fırtına uyarısı geldi! Valilik: 18.00'den itibaren yasak!

Kar yağışı ile ilgili son dakika açıklamaları art art geldi. İstanbul’da beklenen şiddetli rüzgar ve yoğun kar yağışı başladı. Kar yüksek kesimleri beyaza bürürken, ilerleyen saatlerde yağışın etkisinin artması bekleniyor. İstanbul Valisi Ali Yerlikaya’dan da bir son dakika açıklaması geldi. Günlerce sürecek olan kar ile ilgili tatil haberleri de beraberinde geldi. İki şehirde okullar yarın da tatil edilirken İstanbul, Ankara gibi büyük şehirlerde sömestr tatili uzayacak mı? İşte Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün son hava raporu…

Kar yağışı Türkiye genelinde etkili olmaya başladı. Meteoroloji’nin uyarılarının ardından Trakya üzerinden İstanbul’a giriş yapan kar yağışı, Anadolu yakasında yüksek kesimlerde başladı. Kar yağışı Çamlıca Tepesi’nde etkisini gösterdi. Kar yağışının ilerleyen saatlerde etkisini artırması bekleniyor. İşte son dakika haberin detayları ve İstanbul’a kar ne zaman yağacak? sorusunun cevabı…

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre: Ülkemiz genelinin çok bulutlu, Marmara’nın kuzey ve doğusu, Ege, Akdeniz, İç Anadolu, Doğu Karadeniz’in iç kesimleri, Doğu ve Güneydoğu Anadolu ile Tokat, Rize ve Artvin çevrelerinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Kıyı kesimlerde yağmur ve sağanak; yağış alan diğer yerlerde karla karışık yağmur ve kar şeklinde görülmesi beklenen yağışların, Akdeniz, Doğu Anadolu’nun güneyi, Güneydoğu Anadolu ile Balıkesir, Bursa, Afyonkarahisar, Denizli, Konya, Karaman çevreleri ile İstanbul’un kuzeybatısı ve Kırklareli’nin doğusunda kuvvetli yağış ve yer yer yoğun kar yağışı şeklinde olması bekleniyor.

İç ve doğu kesimlerde buzlanma ve don ile birlikte yer yer pus ve sis görüleceği tahmin ediliyor.

Doğu Karadeniz’in iç kesimleri ile Doğu Anadolu’nun güneydoğusunda yüksek kar örtüsüne sahip eğimli yamaçlarda çığ riski bulunmaktadır.

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI

Akdeniz, Doğu Anadolu’nun güneyi, Güneydoğu Anadolu ile Balıkesir, Bursa, Afyonkarahisar, Denizli, Konya, Karaman çevreleri ile İstanbul’un kuzeybatısı ve Kırklareli’nin doğusunda kuvvetli yağış ve yer yer yoğun kar yağışı şeklinde olması beklenen yağışların başta buzlanma ve don olayına bağlı ulaşımda aksamalar ile kar yağışı olan yerlerde yer yer tipi şeklinde yağış gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

KUVVETLİ RÜZGAR UYARISI

Yapılan son değerlendirmelere göre; rüzgarın sabah saatlerinden sonra Marmara’nın batısında (Trakya, İstanbul, Çanakkale, Balıkesir, Bursa’nın kuzey ve batısı, Yalova’nın batısı) zamanla Ege’nin batısında (İzmir, Manisa, Aydın’ın batısı) kuzey yönlerden kuvvetli rüzgar ve fırtına (60-80 km/sa), İstanbul Avrupa Yakasında yer yer tam fırtına (80-100 km/saat) şeklinde esmesi bekleniyor. Fırtınayla birlikte ulaşımda aksamalar, çatı uçması, ağaç devrilmesi, kar yağışı olan bölgelerde tipi gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

MGM’DEN İSTANBULLULARA YENİ UYARI

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden yapılan son uyarıda şu ifadelere yer verildi: “İstanbul’da beklenen yağışların bugün (05.02.2023 Pazar) akşam saatlerinden itibaren etkisini artırarak, Pazartesi sabah saatlerine kadar il genelinde orta kuvvette karla karışık yağmur ve kar, Avrupa yakası ile şehrin yüksek kesimlerinde zaman zaman kuvvetli kar şeklinde olacağı tahmin ediliyor. Ulaşımda aksamalar, yüksek kesimlerde buzlanma ve don olayı, kuvvetli rüzgarla birlikte tipi şeklinde kar yağışı gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.”

ANADOLU YAKASI’NDA KAR YAĞIŞI BAŞLADI

Anadolu Yakası’nda kar yağışı başladı. Çamlıca TEM Otoyolu gişelerinde öğle saatlerinde başlayan kar yağışı, yüksek kesimlerde ve Kartal Aydos Ormanı’nda ise yoğunlaştı.

25 KENTTE SARI VE TURUNCU ALARM

Adana, Adıyaman, Afyonkarahisar, Antalya, Aydın, Balıkesir, Burdur, Bursa, Çanakkale, Denizli, Edirne, Gaziantep, Hatay, Isparta, Mersin, İstanbul, İzmir, Kırklareli, Konya, Kütahya, Manisa, Tekirdağ, Uşak, Yalova, Kilis

MARMARA BÖLGESİ HAVA DURUMU

Çok bulutlu, Kuzey ve doğusunun yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların, karla karışık yağmur ve yer yer kar şeklinde olması bekleniyor. Yağışların Balıkesir ve Bursa çevreleri ile İstanbul’un kuzeybatısı ve Kırklareli’nin doğusunda kuvvetli yağış ve yer yer yoğun kar yağışı şeklinde olacağı tahmin ediliyor. Rüzgarın batısında kuvvetli ve fırtına(60-80 km/saat), İstanbul’un Avrupa yakasında yer yer tam fırtına( 80- 100 km / saat) şeklinde eseceği tahmin ediliyor.

EDİRNE °C, 3°C

Çok bulutlu

İSTANBUL °C, 5°C

Çok bulutlu, karla karışık yağmurlu, yüksekleri başta olmak üzere yer yer kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların gece saatlerinden sonra Kuzeybatısında yer yer kuvvetli olması bekleniyor.

KIRKLARELİ °C, 1°C

Çok bulutlu, karla karışık yağmur ve yer yer kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların gece saatlerinden sonra doğusunda yer yer kuvvetli olması bekleniyor.

KOCAELİ °C, 7°C

Çok bulutlu, karla karışık yağmurlu, yüksekleri başta olmak üzere yer yer kar yağışlı

EGE BÖLGESİ HAVA DURUMU

Çok bulutlu, bölge genelinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Kıyılarda yağmur ve sağanak, iç kesimlerde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması beklenen yağışların Denizli ve Afyonkarahisar çevrelerinde kuvvetli yağış ve yer yer yükseklerinde yağun kar şeklinde olması bekleniyor. Rüzgarın batısında kuvvetli ve fırtına(60-80 km/saat) şeklinde eseceği tahmin ediliyor.

DENİZLİ °C, 4°C

Parçalı ve çok bulutlu, karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların yüksek kesimlerinde kuvvetli kar yağışı şeklinde olması bekleniyor.

İZMİR °C, 6°C

Çok bulutlu ve sağanak yağışlı

KÜTAHYA °C, 0°C

Çok bulutlu, kar yağışlı

MUĞLA °C, 6°C

Çok bulutlu ve sağanak yağışlı

AKDENİZ BÖLGESİNDE HAVA DURUMU

Çok bulutlu, bölge genelinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Kıyı kesimlerde sağanak, iç kesimlerde karla karışık yağmur ve yükseklerde kar şeklinde görülmesi beklenen yağışların, kıyı kesimlerde kuvvetli sağanak, iç kesimlerinde kuvvetli ve yer yer yoğun kar şeklinde olması bekleniyor.

ADANA °C, 9°C

Çok bulutlu ve sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların kuvvetli sağanak, iç ve yüksek kesimlerinde yoğun kar yağışı şeklinde olması bekleniyor.

ANTALYA °C, 11°C

Çok bulutlu ve sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların kuvvetli sağanak, iç ve yüksek kesimlerinde yer yer yoğun kar yağışı şeklinde olması bekleniyor.

HATAY °C, 5°C

Çok bulutlu ve sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların kuvvetli sağanak, iç ve yüksek kesimlerinde yoğun kar yağışı şeklinde olması bekleniyor.

MERSİN °C, 12°C

Çok bulutlu ve sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların kuvvetli sağanak, iç ve yüksek kesimlerinde yoğun kar yağışı şeklinde olması bekleniyor.

İÇ ANADOLU BÖLGESİ HAVA DURUMU

Çok bulutlu, bölge genelinin kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

ANKARA °C, 2°C

Çok bulutlu, gece saatlerinden sonra hafif kar yağışlı

ESKİŞEHİR °C, 0°C

Çok bulutlu ve akşam saatlerinden sonra hafif kar yağışlı

KAYSERİ °C, 2°C

Çok bulutlu, kar yağışlı

KONYA °C, 2°C

Çok bulutlu, kar yağışlı

BATI KARADENİZ BÖLGESİNDE HAVA DURUMU

Bölge genelinin çok bulutlu geçeceği tahmin ediliyor.

BOLU °C, 5°C

Çok bulutlu

DÜZCE °C, 8°C

Çok bulutlu

KASTAMONU °C, 5°C

Çok bulutlu

ZONGULDAK °C, 7°C

Çok bulutlu

ORTA ve DOĞU KARADENİZ

Çok bulutlu, Doğu Karadeniz’in iç kesimleri ile Tokat, Rize ve Artvin çevrelerinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların, kıyılarda yağmur, iç kesimlerde karla karışık yağmur ve kar şeklinde görülmesi bekleniyor. Doğu Karadeniz’in iç kesimlerinde, yüksek kar örtüsüne sahip eğimli yamaçlarda çığ riski bulunmaktadır.

AMASYA °C, 6°C

Çok bulutlu

SAMSUN °C, 10°C

Çok bulutlu

TOKAT °C, 3°C

Çok bulutlu, kar yağışlı

TRABZON °C, 10°C

Çok bulutlu

DOĞU ANADOLU HAVA DURUMU

Parçalı ve çok bulutlu, bölge genelinin kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların güney kesimlerinde yer yer yoğun kar şeklinde görülmesi bekleniyor. Bölgenin güneydoğusunda, yüksek kar örtüsüne sahip eğimli yamaçlarda çığ riski bulunmaktadır.

ERZURUM °C, -4°C

Çok bulutlu ve kar yağışlı

KARS °C, -4°C

Çok bulutlu ve kar yağışlı

MALATYA °C, 0°C

Çok bulutlu ve aralıklı kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların yer yer yoğun kar yağışı şeklinde olması bekleniyor.

VAN °C, 1°C

Çok bulutlu ve kar yağışlı

GÜNEYDOĞU ANADOLU

Çok bulutlu, bölge genelinin karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların bölge genelinde kuvvetli ve yer yer yoğun kar şeklinde olması bekleniyor.

DİYARBAKIR °C, 2°C

Çok bulutlu, kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların yükseklerinde yer yer yoğun kar şeklinde olması bekleniyor.

GAZİANTEP °C, 1°C

Çok bulutlu, kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların yükseklerinde yer yer yoğun kar şeklinde olması bekleniyor.

SİİRT °C, 3°C

Çok bulutlu, kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların yükseklerinde yer yer yoğun kar şeklinde olması bekleniyor.

ŞANLIURFA °C, 4°C

Çok bulutlu, kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların yükseklerinde yer yer yoğun kar şeklinde olması bekleniyor.

İSTANBUL’DA TURUNCU KOD TUZ VE KÜREME ARAÇLARI HAZIR

Meteoroloji bugün İstanbul’da beklenen kuvvetli fırtına nedeniyle turuncu kodlu uyarıda bulundu. CNN TÜRK Meteoroloji Danışmanı Prof. Dr. Orhan Şen, “Yarın (bugün) öğleden sonra kar yağışı aşağılara kadar iner. Pazartesi ve salı günü biraz daha kuvvetli bir yağış var. Pazartesi günü biraz daha trafiği gevşetici tedbirler almamız lazım” dedi. Yetkililer vatandaşları bugün ve yarın evden çıkmamaları için uyardı. İBB, tuzlama ve kar küreme araçlarını hazır tuttu. 350 aracı yeniledi. İstanbul Valiliği koordinasyonundaki Karla Mücadele Hazırlık Toplantısı’nda da alınan tedbirler değerlendirildi.

THY SEFERLERİ İPTAL

Türk Hava Yolları (THY), elverişsiz hava koşulları ve gelmesi beklenen kar yağışı nedeniyle İstanbul Havalimanı’ndan dün ve bugün 72’si iç, 166’sı dış hat olmak üzere toplam 238 seferini iptal etti.

FERİBOTLAR DA İPTAL

Çanakkale’nin Gökçeada ve Bozcaada ilçelerine de, Kuzey Ege Denizi’nde etkili olması beklenen fırtına nedeniyle bugün ve yarın yapılması planlanan feribot seferleri iptal oldu.

DOĞU BUZ KESTİ

Türkiye kurak geçen günlerin ardından soğuk ve Kar yağışlı havanın etkisi altına girdi. Bazı kentlere mevsimin ilk karı düşerken, birçok şehirde de yerleşim yerlerinin yolları kapandı, sürücüler zor anlar yaşadı, araçlar soğuk nedeniyle çalışmadı, ev ve işyerlerinin camları buz tuttu.

Van’da yoğun kar nedeniyle kapanan 347 yerleşim yerinden 305’inin yolu ekiplerin çabası sonucu açıldı. Ulaşıma kapanan Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde 160, Elazığ’da da 210 köy yolunda çalışmalar sürüyor.

İSTANBUL İÇİYOĞUN KAR UYARISI

Öte yandan CNN Türk Meteoroloji Danışmanı Prof. Dr. Orhan Şen, “İstanbul bugün karla karışık yağmur ve kar yağışlı. Kuzey batısında akşam yağış kuvvetli. Rüzgar Marmara ve kuzey Ege de fırtına şeklinde.

Pazar kıyılar yağmur, iç kesimler kar yağışlı. Akdeniz, Doğu Anadolu’nun güneyi, Güneydoğu Anadolu ile Balıkesir, Bursa, Afyon, Denizli, Konya, Karaman, İstanbul’un kuzeybatısı ve Kırklareli’nin doğusunda kuvvetli yağış ve yer yer yoğun kar yağışı.

KAR NE ZAMANA KADAR SÜRECEK, NE KADAR YAĞACAK?

CNN Türk Meteoroloji Danışmanı Prof. Dr. Orhan Şen, Atmosferin saati saatine dakikası dakikasına tutmuyor. Esasında karla karışık yağmurla başlayacaktı ancak 5-6 saatlik bir öteleme oldu. Kar Anadolu tarafında başladı. Akşam saatlerinde şehrin büyük bir bölümünde kar yağacak. Bugün kar muhakkak yağacak. Saat 16:00-17:00 gibi kar yağacak ancak 15.00 yada 18.00 da olabilir. Rüzgar bugün boğaz civarında kuvvetlenecek. İstanbul’un batı yakasında kuvvetli bir rüzgar var. 80-85 hatta 90 km’ye çıkacak

KAÇ SANTİMETRE KAR GÖRÜLECEK?

Prof. Dr. Şen, “Yoğun bir kar yağışı görülmeyecek. Salı günü yerde 7-8 santimlik kar olacak. Yükseklerde 10 santimetreyi bulacak. Salı günü hava daha da soğuyacak.

İstanbul gibi bir yerde asfalt üzerinde 3 santimlik kar bile problem yaratacağı için dikkatli olmakta fayda var. Bugün İstanbul’a kar gelir ve Çarşamba da devam etme ihtimali var.”

İSTANBUL’DA KAR YASAĞI

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya’nın sosyal medyadan yaptığı açıklamada, “18.00’den itibaren ilimizde etkisini artırması beklenen fırtına, karla karışık yağmur ve kar yağışı nedeniyle; motosiklet, elektrikli scooter ve motokuryelerin trafiğe çıkışlarına izin verilmeyecektir.” ifadeleri yer aldı.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Would you like to receive notifications on latest updates? No Yes