HABERLER || İstanbul için kar uyarısı! Kar yağışı son dakika gelişmeleri…

HABERLER || İstanbul için kar uyarısı! Kar yağışı son dakika gelişmeleri...

Meteoroloji Genel Müdürlüğü İstanbul dahil Türkiye’nin büyük bir bölümü için yoğun kar uyarısında bulundu. İstanbul’un yüksek kesimlerinde kar ve karla karışık yağmur şiddetini artırdı. Yarın yarıyıl tatili sona erecek ve milyonlarca öğrenci ders başı yapacak. “İstanbul’da pazartesi günü okullar tatil mi?” sorusu henüz yanıt bulmadı. Gözler İstanbul Valiliği’ne çevrildi. Öğleden sonra şiddetini artıracak olan kar yağışı sonrası “okullar tatil mi?” sorusu valilik tarafından cevaplanacak.

Meteoroloji, ülke genelinin çok bulutlu, Marmara’nın kuzey ve doğusu, Ege, Akdeniz, İç Anadolu, Doğu Karadeniz’in iç kesimleri, Doğu ve Güneydoğu Anadolu ile Tokat, Rize ve Artvin çevrelerinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Kıyı kesimlerde yağmur ve sağanak; yağış alan diğer yerlerde karla karışık yağmur ve kar şeklinde görülmesi beklenen yağışların, Akdeniz, Doğu Anadolu’nun güneyi, Güneydoğu Anadolu ile Balıkesir, Bursa, Afyonkarahisar, Denizli, Konya, Karaman çevreleri ile İstanbul’un kuzeybatısı ve Kırklareli’nin doğusunda kuvvetli yağış ve yer yer yoğun kar yağışı şeklinde olması bekleniyor. İç ve doğu kesimlerde buzlanma ve don ile birlikte yer yer pus ve sis görüleceği tahmin ediliyor. Doğu Karadeniz’in iç kesimleri ile Doğu Anadolu’nun güneydoğusunda yüksek kar örtüsüne sahip eğimli yamaçlarda çığ riski bulunmaktadır.

HAVA SICAKLIĞI: Kıyı kesimlerde mevsim normalleri civarında, iç kesimlerde normallerinin 2-4 derece altında seyretmesi bekleniyor.

RÜZGAR: Genellikle güney ve güneybatı, yurdun güney ve batı kesimlerinde kuzeyli yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette, Marmara’nın batısı ve Kıyı Ege’de kuvvetli ve fırtına (60-90 km/saat) eseceği tahmin ediliyor.

İŞTE İSTANBUL’UN YÜKSEK KESİMLERİNDE BU SABAH YAĞAN KARDAN İLK KARELER

Haber Detay Görsel Slider

İSTANBUL İÇİN YOĞUN KAR UYARISI

CNN Türk Meteoroloji Danışmanı Prof. Dr. Orhan Şen, “İstanbul bugün karla karışık yağmur ve kar yağışlı. Kuzey batısında akşam yağış kuvvetli. Rüzgar Marmara ve kuzey Ege de fırtına şeklinde.

Pazar kıyılar yağmur, iç kesimler kar yağışlı. Akdeniz, Doğu Anadolu’nun güneyi, Güneydoğu Anadolu ile Balıkesir, Bursa, Afyon, Denizli, Konya, Karaman, İstanbul’un kuzeybatısı ve Kırklareli’nin doğusunda kuvvetli yağış ve yer yer yoğun kar yağışı.

KAR NE ZAMANA KADAR SÜRECEK, NE KADAR YAĞACAK?

CNN Türk Meteoroloji Danışmanı Prof. Dr. Orhan Şen, Atmosferin saati saatine dakikası dakikasına tutmuyor. Esasında karla karışık yağmurla başlayacaktı ancak 5-6 saatlik bir öteleme oldu. Kar Anadolu tarafında başladı. Akşam saatlerinde şehrin büyük bir bölümünde kar yağacak. Bugün kar muhakkak yağacak. Saat 16:00-17:00 gibi kar yağacak ancak 15.00 yada 18.00 da olabilir. Rüzgar bugün boğaz civarında kuvvetlenecek. İstanbul’un batı yakasında kuvvetli bir rüzgar var. 80-85 hatta 90 km’ye çıkacak

Hava ve deniz yolculuğu yapacaklar tedbirlerle karşı karşıyla kalabilirler. Rüzgâr yarın da devam edecek ve salı günü etkisini kaybedecek. Sibirya üzerinden sarkan bir soğuk hava kütlesi var. Bu soğuk hava kütlesi Karadeniz üzerinden geçerken de deniz etkisi (sea ​​effect) yapacak ve etkisi pazartesi, salı, çarşamba günü de devam edecek.

KAÇ SANTİMETRE KAR GÖRÜLECEK?

Prof. Dr. Şen, “Yoğun bir kar yağışı görülmeyecek. Salı günü yerde 7-8 santimlik kar olacak. Yükseklerde 10 santimetreyi bulacak. Salı günü hava daha da soğuyacak. İstanbul gibi bir yerde asfalt üzerinde 3 santimlik kar bile problem yaratacağı için dikkatli olmakta fayda var. Bugün İstanbul’a kar gelir ve Çarşamba da devam etme ihtimali var”

25 KENTTE SARI VE TURUNCU ALARM

Adana, Adıyaman, Afyonkarahisar, Antalya, Aydın, Balıkesir, Burdur, Bursa, Çanakkale, Denizli, Edirne, Gaziantep, Hatay, Isparta, Mersin, İstanbul, İzmir, Kırklareli, Konya, Kütahya, Manisa, Tekirdağ, Uşak, Yalova, Kilis

Bazı illerde beklenen hava durumuyla günün en yüksek sıcaklıkları ise şöyle:

Ankara: Çok bulutlu, gece saatlerinden sonra hafif kar yağışlı 2

İstanbul: Çok bulutlu, karla karışık yağmurlu, yüksekleri başta olmak üzere yer yer kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların gece saatlerinden sonra Kuzeybatısında yer yer kuvvetli olması bekleniyor 5

İzmir: Çok bulutlu ve sağanak yağışlı 6

Adana: Çok bulutlu ve sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların kuvvetli sağanak, iç ve yüksek kesimlerinde yoğun kar yağışı şeklinde olması bekleniyor 9

Antalya: Çok bulutlu ve sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların kuvvetli sağanak, iç ve yüksek kesimlerinde yer yer yoğun kar yağışı şeklinde olması bekleniyor “”

Samsun: Çok bulutlu 10

İstanbul’a kar geliyor! THY 238 seferi iptal etti

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Would you like to receive notifications on latest updates? No Yes